Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... buna ziua! care sunt actele necesare pentru a legaliza ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

buna ziua! care sunt actele necesare pentru a legaliza o hotarare ...

buna ziua!
care sunt actele necesare pentru a legaliza o hotarare judecatoreasca?
-se pot trimite acestea prin posta sau e mail,va rog?
multumesc!
Pentru legalizare aveti nevoie de o cerere de legalizare, la care anexati copia hoararii si o taxa de timbru de 5 lei!
Puteti trimite la instanta si prin posta, da!
Sunt unele instanțe care solicită si plic autoadresat pe langa plata taxei de timbru si a sentinței/sentintelor în.copie.Cel mai bine să contactați telefonic biroul relații cu publicul sau să verificati pe site ul instanței respective.
Da, corect, unele din instantele din provincie inca mai pretind si plicul autoadresat, instatele din Bucuresti trimit hotararea legalizata fara probleme!
multumesc! fara copie a cartii de identitate?
Nu este necesara anexarea unei copii a cartii de identitate.