Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intrebare: O salariata nascuta in aprilie 1958 a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intrebare: O salariata nascuta in aprilie 1958 a solicitat in ...

Intrebare: O salariata nascuta in aprilie 1958 a solicitat in anul 2019, inainte de implinirea varstei standard de pensionare pt femei (cf anexa 5 la legea nr. 263/2010) si tinand cont de decizia CCR nr.387/05.06.2018, continuarea activitatii pana la implinirea varstei de 65 de ani (respectiv 10.04.2023). Intre timp s-a razgandit si solicita incetarea contractului individual de munca incepand cu data de 05.11.2021.. Avand in vedere solicitarea anterioara din 2019 pentru a lucra pana la implinirea varstei de 65 ani, care este temeiul legal conform caruia i se poate inceta contractul individual de munca, daca a prezentat decizie de pensionare pentru limita de varsta emisa in temeiul legii 263/2010 ?
Salariata doreste totodata acordarea conform CCM a unor drepturi pentru pensionarea in conditiile legii.
art.55 lit.b C.mun.