avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 419 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tatal fetitei mele nu a platit pensia alimentara de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tatal fetitei mele nu a platit pensia alimentara de cativa ani. ...

Tatal fetitei mele nu a platit pensia alimentara de cativa ani.
Pensia alimentara a fetitei mele a fost stabilita in 2008 la 100 de lei lunar, suma pe care a achitat-o la inceput in fiecare luna in primul an, apoi a trimis cate 200-300 lei de doua ori pe an timp de aprox 2 ani, dupa care nu a mai trimis nimic.
Pot sa ii cer banii neachitati in toti acesti ani?
Cum se poate face un update la aceasta suma?
Mentionez ca la momentul stabilirii pensiei alimentare, venitul declarat era de 600 lei.
Cel mai recent răspuns: ina2007 , utilizator 11:39, 7 Decembrie 2021
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,

Puteti solicita instantei majorarea pensiei alimentare si plata sumei cuvenite din urma. Paratul va trebui sa faca dovada veniturilor sale.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti solicită doar plata pensiei datorate pe ultimii 3 ani precum si actualizarea pensiei în funcție de veniturile realizate în prezent.
Pensia qe piate cere pe 3 ani în urma dar trebuie sa dovediți de ce nu ati facut o în ultimii 3 ani.
Apoi faceți cerere la judecătorie modificare pensie la veniturile de acum.
Si la cea veche m as duce la un executor și as executa suma chiarvsi asa moca din 2008
Nu inteleg.. sa dovedesc eu de ce nu i-am cerut pensia in ultimii 3 ani? Care este scopul acestor cereri de dovezi?
aiurea, nu va cere nimeni asa ceva. mergeti la executor si cereti executarea sumei pe care socotiti ca v-o datoreaza.
separat, la judecatore, solicitati marirea pensiei.
Ultima modificare: Luni, 6 Decembrie 2021
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Plangere penala pentru neplata pensiei alimentare valentinadana valentinadana Buna ziua, am nevoie de ajutor, vreau sa fac o plangere penala pentru neplata pensiei alimentare impotriva tatalui copilului meu (copilul are varsta de 8 ani), ... (vezi toată discuția)
Cerere pentru marirea pensiei alimentare a minorului Angela Brudaru Angela Brudaru :-/ Sint o mamica cu doi copii dintr-o casatorie esuata, si as dori sa aflu cum trebuie sa formulez, mai bine zis ce articole din Codul Familiei sau din alte ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara carmy_mann carmy_mann SUNT DESPARTIT DE 4 ANI,AM UN COPIL,LA CARE II PLATESC PENSIE ALIMENTARA DOAR DIN DECEMBRIE,DESI M-AM ANGAJAT DIN LUNA AUGUST SI FOSTA SOTIE MI-A FACUT ... (vezi toată discuția)