Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tatal fetitei mele nu a platit pensia alimentara de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tatal fetitei mele nu a platit pensia alimentara de cativa ani. ...

Tatal fetitei mele nu a platit pensia alimentara de cativa ani.
Pensia alimentara a fetitei mele a fost stabilita in 2008 la 100 de lei lunar, suma pe care a achitat-o la inceput in fiecare luna in primul an, apoi a trimis cate 200-300 lei de doua ori pe an timp de aprox 2 ani, dupa care nu a mai trimis nimic.
Pot sa ii cer banii neachitati in toti acesti ani?
Cum se poate face un update la aceasta suma?
Mentionez ca la momentul stabilirii pensiei alimentare, venitul declarat era de 600 lei.
Buna seara,

Puteti solicita instantei majorarea pensiei alimentare si plata sumei cuvenite din urma. Paratul va trebui sa faca dovada veniturilor sale.
Puteti solicită doar plata pensiei datorate pe ultimii 3 ani precum si actualizarea pensiei în funcție de veniturile realizate în prezent.
Pensia qe piate cere pe 3 ani în urma dar trebuie sa dovediți de ce nu ati facut o în ultimii 3 ani.
Apoi faceți cerere la judecătorie modificare pensie la veniturile de acum.
Si la cea veche m as duce la un executor și as executa suma chiarvsi asa moca din 2008
Nu inteleg.. sa dovedesc eu de ce nu i-am cerut pensia in ultimii 3 ani? Care este scopul acestor cereri de dovezi?
aiurea, nu va cere nimeni asa ceva. mergeti la executor si cereti executarea sumei pe care socotiti ca v-o datoreaza.
separat, la judecatore, solicitati marirea pensiei.
gi-jane2, moderator