Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Care ar fi taxele anuale pentru PFA si SRL?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Care ar fi taxele anuale pentru PFA si SRL?

Buna ziua! La un venit brut de 6500 EURO lunar, care ar fi taxele anuale pentru PFA si SRL. Incerc sa aflu care este mai benefic din punct de vedere al taxelor si unde ramane cel mai mult profit dintre cele doua forme.

Din cate stiu trece plafonul de 300.000 RON anual si va trebui platit TVA pentru SRL.
george-neagu, moderator
Daca vorbim de TVA , plafonul de 300.000 se aplica si la PFA si la SRL . Deci aici situatia e la fel .

La impozit si contributii se schimba treaba . Facem simularea pe 1 an ( an 2022) :
Venit brut : 6500 x 12 = 78000 euro
NU SE DEPASESTE PLAFONUL de 300.000 lei aprox 60.000 euro.
Presupunem ca nu sunt cheltuieli deloc.
Salariul minim pe 2022 = 2550 lei

SRL : ( fara angajati )

impozit 3% : 78.000 x 3% = 2340 euro
Impozit pe dividende : 5% : 75.660 x 5% = 3783 euro

TOTAL : 6123 euro

PFA :

Impozit pe venit : 10% : 78000 euro - 1530 euro = 76470 euro x 10% = 7647 euro
CAS la 12 salarii mininime : 30.600 lei x25% = 7650 lei aprox 1530 euro
CASS la 12 salarii minime : 30.600 x 10% = 3060 lei aprox 612 euro

TOTAL PFA : 9789 euro
Multumesc mult pentru raspuns!
E prea simplist sa abordati problema doar din punctul de vedere al impozitarii acestui venit. E posibil va treziti, de exemplu in timpul activitaii srl-ului, ca mai apar sume de plata, inclusiv colaborarea cu un contabil autorizat care sa va intocmeasca si sa semneze bilantul anual, incat sa depaseasca cu mult calculele initiale. Asa ca din prima documentati-va pentru ca sa va inregistrati ca pfa.