avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Buna ziua, Va rog sa mi spuneti ce taxe trebuiesc ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Buna ziua, Va rog sa mi spuneti ce taxe trebuiesc platite la ...

Buna ziua,
Va rog sa mi spuneti ce taxe trebuiesc platite la un PFA.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 14:55, 24 Martie 2022
Impozit pe venit 10% la venit net ( incasari - plati )

CAS si CASS daca venitul net e mai mare de 12 salarii minime.
Sunt plafonate cele doua la 12 salarii minime ( 12 x 2550 = 30.600)
Cotele de plata sunt :
pt CAS : 25% x 30.600 = 7650
pt CASS 10% x 30.600 = 3060 lei

Asta pt PFA in sistem real .

Daca PFA e la norma de venit pt anumite coduri CAEN se poate asta impozitul e stabilit 10% DOAR la norma de venit stabilita de MFP.

CAS si CASS la fel ca la sistem real.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Venituri din activitati independente și dividende gabriela_iurascu gabriela_iurascu Buna ziua! O persoana obtine venituri din activitati independente de pe un PFA, dar si dividende din profitul unui srl. Pentru aceste venituri datoreaza CAS ... (vezi toată discuția)
Vreau sa fac si freelancing la o firma din strainatate. eloquent eloquent Buna ziua! Daca am deja un job full-time in Romania in domeniul IT, si vreau sa fac si freelancing la o firma din strainatate (tot in domeniul IT), ce taxe ... (vezi toată discuția)
Care ar fi taxele anuale pentru pfa si srl? Mihaizhao1 Mihaizhao1 Buna ziua! La un venit brut de 6500 EURO lunar, care ar fi taxele anuale pentru PFA si SRL. Incerc sa aflu care este mai benefic din punct de vedere al taxelor ... (vezi toată discuția)