Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Buna ziua, Va rog sa mi spuneti ce taxe trebuiesc ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Buna ziua, Va rog sa mi spuneti ce taxe trebuiesc platite la ...

Buna ziua,
Va rog sa mi spuneti ce taxe trebuiesc platite la un PFA.
Multumesc!
Impozit pe venit 10% la venit net ( incasari - plati )

CAS si CASS daca venitul net e mai mare de 12 salarii minime.
Sunt plafonate cele doua la 12 salarii minime ( 12 x 2550 = 30.600)
Cotele de plata sunt :
pt CAS : 25% x 30.600 = 7650
pt CASS 10% x 30.600 = 3060 lei

Asta pt PFA in sistem real .

Daca PFA e la norma de venit pt anumite coduri CAEN se poate asta impozitul e stabilit 10% DOAR la norma de venit stabilita de MFP.

CAS si CASS la fel ca la sistem real.