Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, As dori sa cumpar un apartament dar, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, As dori sa cumpar un apartament dar, proprietarul ...

Buna ziua,

As dori sa cumpar un apartament dar, proprietarul imi spune ca acesta se afla sub ipoteca la banca.

Cum ma poate incurca acest lucru?

Multumesc!
Intrebati de ce este ipotecat ( garantie la credit bancar/ a fost luat prin credit ipotecar...) si solocitati si prezenta bancii la semnarea contractului.
Adica sa platiti datoria/ipoteca direct catre banca si restul sumei catre proprietar.
Va incurca la modul ca proprietarul nu va poate vinde decat cu acordul bancii sau dupa ce isi achita creditul si radiaza ipoteca de la Cartea Funciara.