Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Stau Intr -un cartier in care casele sunt ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Stau Intr -un cartier in care casele sunt situate ...

Buna ziua! Stau Intr -un cartier in care casele sunt situate pe partea stângă cum se intra in cartier, mai puțin ultima casa in care se termina drumul.toti avem cota 1/18 din 1209 mp,iar drumul este declarat drum acces( servitute de trecere).
Întrebarea mea este daca eu îmi pot parca mașina pe partea stângă , partea cu gardul in dreptul proprietății noastre practic.
Daca prin asta nu impiedicati accesul nici unui alt proprietar in nici un fel (sau accesul unei ambulante, masini de pompieri, etc) da. Daca vreunul din ceilalti coproprietari nu e multumit de asta sau se simte lezat in vreun fel, acesta se va putea adresa instantei in sensul obligarii dvs de a nu mai parca pe acest teren.
Mulțumesc!
Asta este problema,vecina mea îmi spune că trebuie să i las in fața porții "dreptul de 6 metri",ori eu îmi parchez mașina la poarta pe partea cu gardul din fata proprietății mele și îi mai rămâne de distanta de 2 m.
Și încă o întrebare: eu îmi pot muta poarta altfel de cum a fost inițial făcută de dezvoltător?

gi-jane2, moderator
Atunci parcati masina si asteptati sa va oblige sa nu o mai parcati daca reuseste sa dovedeasca ca o incomodati in vreun fel.
Puteti muta poartea numai daca obtineti autorizatie de construire in acest sens. (cu toate consecintele si obligatiile ce decurg din asta)