Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Parcare pe cota indiviza
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Parcare pe cota indiviza

Ce putem face daca cineva parcheaza pe locul nostru de parcare pe un drum de servitute din care avem cota indiviza 30% si pentru care am platit atat la achizitionarea imobilului, cat si impozit anual? Pe acest drum sunt mai multe case, iar cand ne-am mutat locurile de parcare erau deja trasate conform procentului din cota indiviza si de comun acord cu toti proprietarii. Mentionez ca problema principala nu sunt vecinii, ci vizitatorii lor care in mod normal nici nu ar avea voie sa intre pe acest drum de servitute fiind proprietate privata. Avem acte si tot ce este nevoie sa demonstram ca partea din fata casei ne revine noua. De asemenea, cum sa procedam daca anumiti indivizi devin violenti verbal atunci cand le este cerut sa paraseasca proprietatea privata (din nou, ei neavand cota indiviza pentru ca sunt doar musafiri ai vecinilor)?
Nu funcționează lucrurile asa.
Dreptul de servitute este un drept de folosinta. Proprietarul este altcineva.
Și mai mult, este în indiviziune, dvs având o cota parte indiviza și abstracta din dreptul de folosinta asupra întregului drum din cartier.
Asta înseamnă că acea cota parte care va revine nu poate fi determinata fizic.
Faptul ca aveți trasat un loc de parcare în fata porții, nu înseamnă nici ca sunteți proprietar, nici ca peticul ala de asfalt e cota dvs parte.
Cu alte cuvinte, toți proprietarii de case din cartier pot în folosi întregul drum cum doresc.
Ca fiecare își parcheaza mașina în dreptul casei sale, e o convenție sociala de bun simt.
Dar juridic, și dvs și alții își pot parca mașina absolut oriunde pe acel drum, atât timp cât nu va blochează accesul.
Mai departe, nu puteți sa le interziceți vecinilor dvs sa aibă musafiri.
raluk0207, utilizator
Cred ca m-am exprimat gresit. Noi detinem impreuna cu vecinii nostri acest teren. Am platit sa il cumparam si platim impozit. Deci noi suntem proprietari, in raport de 30%. Raportat la suprafata totala, reprezinta chiar partea din fata casei plus inca putin. Dvs. imi spuneti ca e OK ca oricine sa foloseasca acest teren desi noi am platit 30% din el si platim si impozit aferent? Pai ceilalti vecini au fiecare sub 10%.

raluk0207 a scris:

Nu funcționează lucrurile asa.
Dreptul de servitute este un drept de folosinta. Proprietarul este altcineva.
Și mai mult, este în indiviziune, dvs având o cota parte indiviza și abstracta din dreptul de folosinta asupra întregului drum din cartier.
Asta înseamnă că acea cota parte care va revine nu poate fi determinata fizic.
Faptul ca aveți trasat un loc de parcare în fata porții, nu înseamnă nici ca sunteți proprietar, nici ca peticul ala de asfalt e cota dvs parte.
Cu alte cuvinte, toți proprietarii de case din cartier pot în folosi întregul drum cum doresc.
Ca fiecare își parcheaza mașina în dreptul casei sale, e o convenție sociala de bun simt.
Dar juridic, și dvs și alții își pot parca mașina absolut oriunde pe acel drum, atât timp cât nu va blochează accesul.
Mai departe, nu puteți sa le interziceți vecinilor dvs sa aibă musafiri.

Ca sa aveti bucata din fata casei, ar trebui sa faceți partaj ca să aveti o bucata determinata, dvs aveti o cota indiviza, e adevărat, un procent mai mare.
E doar o treaba de bun simț sa nu parcheze la dvs in față și știți ca acum cam rar mai întâlnești.
gi-jane2, moderator

loredanan21 a scris:

Cred ca m-am exprimat gresit. Noi detinem impreuna cu vecinii nostri acest teren. Am platit sa il cumparam si platim impozit. Deci noi suntem proprietari, in raport de 30%. Raportat la suprafata totala, reprezinta chiar partea din fata casei plus inca putin. Dvs. imi spuneti ca e OK ca oricine sa foloseasca acest teren desi noi am platit 30% din el si platim si impozit aferent? Pai ceilalti vecini au fiecare sub 10%.

raluk0207 a scris:

Nu funcționează lucrurile asa.
Dreptul de servitute este un drept de folosinta. Proprietarul este altcineva.
Și mai mult, este în indiviziune, dvs având o cota parte indiviza și abstracta din dreptul de folosinta asupra întregului drum din cartier.
Asta înseamnă că acea cota parte care va revine nu poate fi determinata fizic.
Faptul ca aveți trasat un loc de parcare în fata porții, nu înseamnă nici ca sunteți proprietar, nici ca peticul ala de asfalt e cota dvs parte.
Cu alte cuvinte, toți proprietarii de case din cartier pot în folosi întregul drum cum doresc.
Ca fiecare își parcheaza mașina în dreptul casei sale, e o convenție sociala de bun simt.
Dar juridic, și dvs și alții își pot parca mașina absolut oriunde pe acel drum, atât timp cât nu va blochează accesul.
Mai departe, nu puteți sa le interziceți vecinilor dvs sa aibă musafiri.

Da, dvs aveți 30%, dar nu scrie nicăieri ca aia 30% sunt fix în fata porții dvs.
Asta înseamnă cota ideala si abstracta.
Aveți o parte din tot drumul din cartier, dar fără ca partea dvs sa fie localizată exact.
Ca sa fiți proprietar exclusiv pe porțiunea din dreptul gardului dvs, ar trebui ca împreună cu ceilalți proprietari sa dezmembrati întregul teren, fiecare lot sa primească un număr cadastral distinct, după care sa faceți partajul, iar fiecare dintre dvs sa devina proprietar exclusiv pe locul de parcare din dreptul sau.

Însă având în vedere ca terenul întreg de fapt e un drum, pe care circulați toți, e imposibil sa se întâmple asta.
Ca vecinul din capătul cartierului, ca să ajungă la strada, trebuie sa treacă pe lotul dvs.
Și dvs, ca să ieșiți, trebuie sa treceți peste locul de parcare a altor vecini.
Cu alte cuvinte, întregul drum este spre a fi folosit de toți.
Așadar, atât timp cât nu veți fi niciodată proprietar pe bucata de x metri pătrați din fata porții, oricine poate parca acolo, din moment ce nu va blochează accesul la poarta/garaj.
Poate și dvs o sa aveți musafiri și o sa parcheze în dreptul altor garduri. Ce o sa faceți? O sa măsurați cu ruleta, dacă botul mașinii a depășit perimetrul?
Intalniti-va toți vecinii sau creati un grup al cartierului pe watsapp și discutati/conveniti asupra situațiilor în care vin invitați sau alte mașini în cartier.
Locurile de parcare sunt trasate de comun acord cu vecinii, si fiecare loc e inscriptionat cu numele casei. Problema este ca in capatul strazii exista un bloc care are cota indiviza foarte mica, deoarece ei au parcarea proprie la ei in curte. Ei ar trebui doar sa circule pe acest drum din fata casei noastre. Cu ei avem cele mai mari probleme din pacate. Din moment ce noi ne-am inteles cu ceilalti proprietari si locurile sunt trasate, chiar nu avem ce sa facem? Pana la urma urmei noi nu ne putem exercita dreptul la proprietatea noastra daca 15% din ce detinem este mereu ocupat de altii. Inteleg eu gresit?
Manuela Rășină, administrator