Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pot solicita indemnizatie copil retroactiv?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pot solicita indemnizatie copil retroactiv?

am doi copii o fetita de 3 ani si un baietel de 1 an si 7 luni.a fost o perioada cand am avut ambii copii sub 2 ani,timp in care am luat doar 600 ron pentru ambii copii ,pentru aceasta perioada si anume de 8 luni pot primi indemnizatia retroactiv?
Nu. Ati beneficiat de indemnizatie doar pentru unul dintre copii, nu pentru ambii. Singura exceptie in cazul careia se acorda indemnizatie pentru ambii copii este cea a gemenilor.
NU.
OUG 148/2005
ART. 2
Cuantumul indemnizaţiei prevăzute la art. 1 alin. (1) se majorează cu 600 lei pentru fiecare copil născut dintr-o sarcină gemelară, de tripleţi sau multipleţi, începând cu al doilea copil provenit dintr-o astfel de naştere.
Multumesc pentru raspunsuri,iar pentru pakos NU,NU MAI POT DELOC,SIMT CA'NNNEBUNESC!!!!!!!
Doamna, in perioada in care ambii copii au avut sub 2 ani ati avut dreptul la o singura indemnizatie deoarece ati nascut de 2 ori, nu sunt gemeni.
Doar in cazul copiilor proveniti din aceasi sarcina legea face exceptie si se primesc 2 indemnizatii.