Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie cresterea copilului

buna seara,
sunt o viitoare mamica de gemeni si as vrea sa stiu daca voi primi indemnizatie pentru cei doi copii sau doar pentru unul?
cunosc cazul in care mama tripletilor a dat statul in judecata si a castigat si nu stiu daca de atunci legea s-a schimbat .
Multumesc!
1. Conform OUG 111/2010, art.5(1) cuantumul indemnizatiei lunare se majoreaza cu 600 lei pentru fiecare copil nascut dintr-o sarcina gemelara, de tripleti sau multipleti, incepand cu al doilea copil provenit dintr-o astfel de nastere.
2. Adica indiferent de ce cuantum va avea indemnizatia calculata cu 75% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoate nasterii (dar nu mai putin de 600 lei) pentru al doilea copil, din gemeni, veti primi inca 600 lei lunar.