avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Tatal meu a \"cumpărat\" un teren agricol ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Tatal meu a "cumpărat" un teren agricol in urma cu ...

Buna ziua! Tatal meu a "cumpărat" un teren agricol in urma cu 10 ani, fără sa incheie un contract scris, plătind pretul, de la o persoana care se afla in indiviziune cu alti moștenitori la acel moment si pana in prezent, îndemnat de promisiunea ca se va dezbate succesiunea si ulterior vor face si contractul de vânzare. In toti acești ani tatal meu s-a folosit de teren, a plătit impozitul, fără vreo reclamație. In prezent, Proprietarul a dat o declarație notariala din care rezulta ca a primit recent prețul corespunzător cotei sale de teren de la un tert. Acest tert ii cere tatălui meu sa plătească inca o data, daca dorește sa isi păstreze terenul, in caz contrar acesta urmând sa cumpere terenul, desi repet, Proprietarul este inca in indiviziune.
Ce e de făcut? Ne-am gândit in prima faza la o plângere penala pentru inselaciune, urmand apoi sa incercam si pe parte civila sa obținem recunoașterea prețului plătit.
Multumesc!
Ultima modificare: Luni, 13 Decembrie 2021
George Vs, utilizator
Cel mai recent răspuns: George Vs , utilizator 15:14, 17 Decembrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Inselaciunea "Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani."

Acum 10 ani, vânzătorul nu a ascuns faptul ca nu e unicul proprietar.
Iar tatăl dvs a plătit prețul, chiar știind acest lucru.
Deci, care e fapta mincinoasa, prezentata ca adevărată?
Ce l-a împiedicat pe tatăl dvs sa încheie atunci vânzarea la notar?

Mulțumesc pentru răspuns!
Nu au încheiat contractul la notar deoarece proprietara a susținut faptul ca nu are un titlu de proprietate, incat moștenirea de pe urma careia a dobandit terenul nu a fost dezbătută., proprietarul insistand asupra faptului ca succesiunea se va dezbate curand si imediat după vor semna actele de vanzare. Situatia aceasta a persistat de-a lungul anilor pana cand, recent, i s-a cerut sa plătească din nou.

- Apăsați, vă rog pe Răspunde, nu citați inutil. Mulțumesc -
Ultima modificare: Marți, 14 Decembrie 2021
Manuela Rășină, administrator
Nu activez in drept, dar consider a fi si vina tatalui dumneavoastra care nu si-a luat nicio masura de precautie. Este inadmisibil sa platesti cuiva pentru un teren, fara a si solicita o dovada ca plata s-a efectuat. Acum considerati ca veti mai gasi o modalitate prin care sa obtineti aceasta dovada, la 10 ani de la efectuarea platii? Ce o impiedica pe proprietara sa sustina ca plata nu s-a efectuat, odata ce dumneavoastra nu aveti o dovada care sa sustina contrariul?

George Vs a scris:

Mulțumesc pentru răspuns!
Nu au încheiat contractul la notar deoarece proprietara a susținut faptul ca nu are un titlu de proprietate, incat moștenirea de pe urma careia a dobandit terenul nu a fost dezbătută., proprietarul insistand asupra faptului ca succesiunea se va dezbate curand si imediat după vor semna actele de vanzare. Situatia aceasta a persistat de-a lungul anilor pana cand, recent, i s-a cerut sa plătească din nou.

- Apăsați, vă rog pe Răspunde, nu citați inutil. Mulțumesc -


Oare nu merge făcută o acțiune de uzucapiune, cred ca asa se numește, avand in vedere ca au trecut 10 ani de când domnul plătește impozitul și folosește efectiv terenul? Nu sunt specializata în drept, însă am auzit despre o asemenea varianta. Dacă poate confirma/infirma un avocat...
Nu merge, pentru ca asta inseamna ca tatal sa fi avut bunul la rolul fiscal si agricol si sa fi exercitat o posesie indelungata timp de cel putin 15 ani.
Or terenul inca se afla pe rolul proprietarului. Sau al tertului care sustine ca l-a cumparat.

Alte discuții în legătură

Acuzat de inselaciune Andrei1991 Andrei1991 Salut tuturor ! Astazi am fost sunat de un \\\\"agent\\\\" de la Politie si m-a \\\\"invitat la declaratii pe motiv ca am inselat si sunt acuzat de ... (vezi toată discuția)
Anulare contract vanzare-cumparare. buna! tatal meu a decedat acum 20 de ani, fara sa se faca dezbaterea ... MMon MMon Buna! Tataul meu a decedat acum 20 de ani, fara sa se faca dezbaterea succesorala pt niste terenuri apartinand bunicilor. Fratele acestuia (decedat intre timp ... (vezi toată discuția)
Am facut o procura sorei mele pentru dezbatere succesorala prin ... Alina Avila Alina Avila Am facut o procura sorei mele pentru dezbatere succesorala prin care se mentioneaza acceptarea mostenirii ,iar aceasta a vandut imobilul cu acea procura si nu ... (vezi toată discuția)