Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Suntem adepții LEGII...si credem...că LEGEA își va ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Suntem adepții LEGII...si credem...că LEGEA își va spune ...

Suntem adepții LEGII...si credem...că LEGEA își va spune cuvântul...
Sunt Valentina Cebotari și apelez din numele a trei persoane: soțul meu și a încă doi tineri.
Vreau să vă comunic că toți trei au fost victimele unui escroc., a unei inselatorii... Muncind în Anglia și neavând card bancar, banii intrau in contul ăstuia. El , profitând că băieții au plecat acasă și-a însușit banii munciti cu sudoare...
După două luni, după o serie de discuții telefonice cu el , am înțeles că BANII nu-i vom mai scoate din ghearele lui.
Atunci, pentru a urgenta cazul .. am apelat la serviciile unui avocat ... deoarece din cauza pandemiei nici nu puteam merge in România ...( suntem din R Moldova) ..Credem că și faptasul ...a profitat de aceasta...
Abia după două luni și jumătate am fost invitați pentru a depune mărturii , dar ...mare ne-a fost mirarea ...că nu am depus mărturii in satul de unde este faptasul ...dar într-o altă localitate ...la vreo 30 - 40 km distanță...Aici , agentul - anchetator ne-a informat
că , personajul cu pricina, le este cunoscut
și că a făcut și pe acolo mai multe încălcări de lege ( bătăi) .. De această bătaie, eu personal știam de la mama lui , care si mi-a dovedit acest caz , aratandu - mi și o sabie cu care l- a lovit in cap pe un băiat...Tot ea mi-a relatat că aceasta l- a costat pe faptas 10.000 000.lei vechi, adică 1000 lei...Mi-a arătat și acea sabie cu care a făcut această crimă..era murdară de sânge..Am făcut această descriere , poate se descoperă victima și acea persoană care a fost mituita...
Ce ține de noi.....A trecut un an deja de la depunerea mărturiilor...
Și...nici o mișcare in solutionarea cazului..
Tăcere...Am hotărît..să mergem totuși la poliția, unde își are domiciliul acesta ...și am fost informați că dosarul e la ei...Deci ...accentuez că era la al treilea polițist deja ...și că dumnnealui il va preda pentru investigații colegului său...Ne întrebăm::: de ce oare dosarul trece din mână in mână..fără a se lua vreo decizie?????? Oare nu ține de competența oamenilor legii ? Sau poate pentru acesta legea nu lucrează????
Vreau să accentuez ...că desi ...persoana în cauză este acasă, in țară... până la momentul vizitei noastre nici nu a fost măcar audiata !!!! Strigător la cer...
In acest răstimp, eroul nostru , liber și nestingherit de nimeni își desfășura faptele sale murdare......Din nou a inscenat bătăi...dar de acum in satul de baștină...a fost oprit de oamenii LEGII...și arestat pentru 24 de ore ...și din nou liber ... după aceasta ...din nou la episoade ( doar lui de lege, frica nu-i este )....Fiind in stare puternica de ebrietate , ,și aflandu - se la volanul mașinii prietenului său a intrat în tomberoanele din stradă..( in mașină mai erau persoane a căror viață a fost pusă în pericol )) a fost .din nou oprit de oamenii LEGII,,,dar peste puțin timp din nou liber și cu permis de conducere recuperat !!! ? Ne întrebăm dacă acestuia îi este permis să meargă peste oameni???? Deoarece, mai adaug ...că și in familie practică bătaia- sunt martoră a două scene groaznice...
Recent,, aflăm , că încă o persoană este victima escrocheriei dânsului...deci a patra la număr...Dar de astă dată suma de bani furată este de 2 ori mai mare decât a noastră ...
Ne interesează...ce trebuie să mai facă acest individ...pentru ca să se pună punct fărădelegilor lui ??? Ce să facem noi ca să fim auziți și ca deacum încolo să nu mai sufere oameni nevinovați??? Ce va fi cu dosarul nostru, ?? Păi ACEASTA ...nu-l încurajează pe acest escroc să mai atace și alte persoane????
Mulțumim frumos...și vă rugăm să ne ajutati in solutionarea problemei extreme...

Din cate inteleg, ar fi vorba despre fapte savarsite in Anglia si despre persoane din R Moldova.
Este asa sau nu este asa? Daca este asa, atunci sa stiti ca legea romana nu se aplica in aceasta situatie.
Bună ziua, și un mulțumesc frumos pentru acest mesaj trimis, important pentru noi!
Noi , toți suntem cetățeni români cu domiciliul în R Moldova...
Da , toate s-au petrecut in Anglia...dar faptasul este din România, județul Iași, satul Victoria.
De regula, competenta teritoriala a politiei este determinata de locul savarsirii faptei. Ce sa zic, depuneti o plangere si la politia romana si veti primi o solutie, in functie de care veti face si pasii urmatori. Insa sfatul este ca plangerea sa fie depusa in UK.
trandafir2, moderator
Deci...legea pentru infractori nu lucrează ???
Asta ati inteles dvs din ce v-am scris mai sus?