Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Tatal meu a decedat si are 2 apartamente , ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Tatal meu a decedat si are 2 apartamente , 1 provenit ...

Buna ziua! Tatal meu a decedat si are 2 apartamente , 1 provenit din mostenirea de la mama lui si unul luat in timpul casatoriei cu mama + un autoturism.Mai am un frate si mama care este in viata. Putem sa facem succesiunea doar la masina? Vrem sa cedam partea noastra mamei ca sa o poata folosi. La cele 2 apartamente nu ne intelegem . La cele doua imobile ce cota parte de revine fiecaruia? Multumesc!
Din apartamentul mostenit, mama are 1/4, iar dvs si fratele 3/4
Din apartamentul cumparat si din masina, mama are 5/8, iar dvs si fratele 3/8.

Puteti dezbate succesiunea numai pe masina, dar daca dvs si fratele renuntati, optiunea dvs succesorala in sensul renuntarii, priveste tot.
Adica renuntarea la mostenire are ca efect renuntarea si la cele 2 apartamente, chiar daca dvs dezbateti succesiunea numai pe masina.

raluk0207 a scris:

Din apartamentul mostenit, mama are 1/4, iar dvs si fratele 3/4
Din apartamentul cumparat si din masina, mama are 5/8, iar dvs si fratele 3/8.

Puteti dezbate succesiunea numai pe masina, dar daca dvs si fratele renuntati, optiunea dvs succesorala in sensul renuntarii, priveste tot.
Adica renuntarea la mostenire are ca efect renuntarea si la cele 2 apartamente, chiar daca dvs dezbateti succesiunea numai pe masina.

Si in acest caz ,ce solutie exista pentru ca mama sa poata folosi masina?
Dezbateti succesiunea doar pentru masina, ramaneti mostenitori acceptanti toti 3, dupa care dvs si fratele ii vindeti mamei cotele dvs din masina (puteti incheia contractul de vanzare la un birou de copiat acte).
Cu certificatul de mostenitor si contractul de vanzare, prin care dvs si fratele ii vindeti cotele, mama isi poate inmatricula masina.

raluk0207 a scris:

Dezbateti succesiunea doar pentru masina, ramaneti mostenitori acceptanti toti 3, dupa care dvs si fratele ii vindeti mamei cotele dvs din masina (puteti incheia contractul de vanzare la un birou de copiat acte).
Cu certificatul de mostenitor si contractul de vanzare, prin care dvs si fratele ii vindeti cotele, mama isi poate inmatricula masina.

Si dupa un timp daca ne v-om intelege in privinta apartamentelor nu ne va afecta faptul ca am facut succesiunea doar pe masina? Am crezut este obligatoriu sa fie aduse la masa succesorala toate bunurile si eventualele datorii.
Nu. Puteti solicita oricand un supliment la certificatul de mostenitor initial.
Insa optiunea succesorala (in sensul acceptarii sau renuntarii la succesiune) va ramane aceeasi ca la prima dezbatere.