avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Tatal meu a decedat si are 2 apartamente , ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Tatal meu a decedat si are 2 apartamente , 1 provenit ...

Buna ziua! Tatal meu a decedat si are 2 apartamente , 1 provenit din mostenirea de la mama lui si unul luat in timpul casatoriei cu mama + un autoturism.Mai am un frate si mama care este in viata. Putem sa facem succesiunea doar la masina? Vrem sa cedam partea noastra mamei ca sa o poata folosi. La cele 2 apartamente nu ne intelegem . La cele doua imobile ce cota parte de revine fiecaruia? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 20:50, 22 Decembrie 2021
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din apartamentul mostenit, mama are 1/4, iar dvs si fratele 3/4
Din apartamentul cumparat si din masina, mama are 5/8, iar dvs si fratele 3/8.

Puteti dezbate succesiunea numai pe masina, dar daca dvs si fratele renuntati, optiunea dvs succesorala in sensul renuntarii, priveste tot.
Adica renuntarea la mostenire are ca efect renuntarea si la cele 2 apartamente, chiar daca dvs dezbateti succesiunea numai pe masina.


raluk0207 a scris:

Din apartamentul mostenit, mama are 1/4, iar dvs si fratele 3/4
Din apartamentul cumparat si din masina, mama are 5/8, iar dvs si fratele 3/8.

Puteti dezbate succesiunea numai pe masina, dar daca dvs si fratele renuntati, optiunea dvs succesorala in sensul renuntarii, priveste tot.
Adica renuntarea la mostenire are ca efect renuntarea si la cele 2 apartamente, chiar daca dvs dezbateti succesiunea numai pe masina.

Si in acest caz ,ce solutie exista pentru ca mama sa poata folosi masina?
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dezbateti succesiunea doar pentru masina, ramaneti mostenitori acceptanti toti 3, dupa care dvs si fratele ii vindeti mamei cotele dvs din masina (puteti incheia contractul de vanzare la un birou de copiat acte).
Cu certificatul de mostenitor si contractul de vanzare, prin care dvs si fratele ii vindeti cotele, mama isi poate inmatricula masina.


raluk0207 a scris:

Dezbateti succesiunea doar pentru masina, ramaneti mostenitori acceptanti toti 3, dupa care dvs si fratele ii vindeti mamei cotele dvs din masina (puteti incheia contractul de vanzare la un birou de copiat acte).
Cu certificatul de mostenitor si contractul de vanzare, prin care dvs si fratele ii vindeti cotele, mama isi poate inmatricula masina.

Si dupa un timp daca ne v-om intelege in privinta apartamentelor nu ne va afecta faptul ca am facut succesiunea doar pe masina? Am crezut este obligatoriu sa fie aduse la masa succesorala toate bunurile si eventualele datorii.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu. Puteti solicita oricand un supliment la certificatul de mostenitor initial.
Insa optiunea succesorala (in sensul acceptarii sau renuntarii la succesiune) va ramane aceeasi ca la prima dezbatere.

Alte discuții în legătură

Dezbatere succesiune gigelas gigelas Buna seara, In urma decesului domnului X,au ramas mostenitori sotia si doi copii. Bunurile ce urmeaza a fi dezbatute la succesiune,sunt: -un apartament - ... (vezi toată discuția)
Succesiune MirelaAnykha MirelaAnykha Va rog cu un sfat pentru urmatoarea situatie: Tatal meu a murit in noiembrie 2012, iar mostenitori sunt sotia (mama mea) si fiica (eu, majora). Proprietatile ... (vezi toată discuția)
Mama singura mostenitoare a unui apartament oltenashu oltenashu buna seara am sa intru direct in subiect: mama este mostenitoarea unui apartament in urma decesului tatalui meu si implicit sotul nu sa facut nimic de la ... (vezi toată discuția)