Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Intrat la apa fara nici o vina
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Intrat la apa fara nici o vina

Buna ziua! Ma numesc Marian, si am o firma de prestari servicii - instalatii.
Fac asta din 2000. De curand am fost solicitat de cineva, cu firma de constructii,sa-i fac instalatia sanitara,el avand o constructie personala in regie proprie. I-am cerut sa facem contract,dar m-a tot amanat sub diferita pretexte, ba ca nu are timp, ba ca a uitat formularul acasa, etc.Eu m-am apucat de munca, #-o si i-am terminat etajele superioare, dupa care i-am cerut o parte din bani din lucrare, asta fiind intr-o zi de sambata, el nu mi-a dat nici un ban motivand ca are banii la banca si se duce luni sa ii scoata. A venit ziua de luni, a trecut ziua de marti, miercuri dimineata am fost la lucru, dar nu mi-am mai dat jos sculele din masina, am discutat problema banilor, am avut discutii contradictorii, dupa care m-a dus la o lucrare de a lui sa ii montez cevasi sa-i inchei tabloul electric pentru ca electricianul ce l-a avut inainte nu si-a facut treaba pana la capat:stunned:de ce oare? si m-a lasat acolo eu vazand ca nu mai vine, am incuiat si am plecat pe jos spre casa unde era lucrarea mea. Am plecat, dar inainte i-am spus omului sau de baza ca nu mai vin pana nu ma plateste si i-am comunicat prin acesta sa ma caute la telefon. au trecut 2 saptamani fara nici un tel din partea lui,#-o si i-am dat eu un telefon, mi-a spus k vb la alt tel si ma suna el, ceea ce nu a facut #-o si am inceput sa-l stresez eu cu telefoanele cateva sute:stunned:de telefoane...oare nu l-a enervat soneria? din cateva sute de telefoane nu mi-a raspuns deloc.asta fusese duminica si luni. vazand ca e neserios, m-am deplasat marti dimineata la el in santier cu gandul sa-i cer banii pe munca mea de o saptamana si jumate. am ajuns acolo la 9 , el nu era acolo dar l-am pus pe omul lui de baza sa-l sune sa-i spuna ca am venit eu dupa bani, i-a comunicat si a spus ca vine imediat. S-a facut 10. 30 si vazand ca nu mai vine, am plecat pana la barul din sat sa beau o cafea si i-am comunicat ca ma gaseste acolo, am stat vreo 45 min. si vazand ca nu mai vine am plecat in oras avand o lucrare de facut la cineva. m-a sunat el pe la 13.00 si mi-a spus ca se duce la politie ca i-as fi luat o bormasina din santier.Eu nu l-am luat in serios, nefiind vinovat cu nimic, si i-am zis sa lase prostiile si sa ma caute in momentul cand vrea sa-mi dea banii. dupa doua zile s-a dus la politie si a facut plangere precum ca eu i-as fi luat acea scula,si a adus 3 martori, care afirma ca m-au vazut, dar culmea, nici unul nu m-a intrebat nimic, cu toate ca ei erau raspunzatori de inventarul santierului, iar la numarul masinii mele ei au dat cu totul altul.Numai din aceasta se dovedeste ca ei nu au vazut nimic si ca au fost invatati ce sa spuna. Mentionez ca motive sa-mi faca bucuria asta are vreo cateva: 1) l-am pus sa cumpere materiale de cateva mii de lei. 2) La o lucrare inceputa greu gaseste pe cineva sa continue. 3 pentru a nu-mi da banii pe munca prestata. Acestea din urma le stiu pentru ca am fost chemat la politie si am dat o declaratie. I-am spus politistului de la post ca vreau sa ma dea de fata cu respectivul, acesta l-a cautat la telefon (avea 2 numere de tel lasate) si acum nu il mai gasea politistul pe el:D A mai trecut un timp si cand l-a cautat politistul i s-a comunicat ca respectivul a plecat din tara, (are vreo 3 luni) . De aceea va scriu ca nu stiu cum o sa procedez, nu am mai avut niciodata treaba cu politia si nu stiu care sunt demersurile, cum decurge o ancheta si la ce sa ma astept, nu stiu nici cat dureaza, ca de cand am dat declaratia la post (circa 3 luni), nu m-a cautat nimeni . Va multumesc pentru timpul acordat.
marian1973_bc, utilizator
Daca impotriva dvs. s-a formulat o plangere penala sub aspectul savarsirii unei infractiuni de furt nu este relevanta prezanta in tara a persoanei care a formulat plangerea deoarece furtul nu este o infractiune la plangere prealabila.
Fara a intentiona sa va sperii, daca au fost si martori care v-au indicat, treaba nu este de loc roz.
Trebuie sa aflati daca fata de dvs. s-a inceput urmarirea penala, si apoi in functie de anumite conditii, puteti primi si alte raspunsuri care sper sa va fie de folos.
Daca nu ati furat nimic e greu sa fiti gasit vinovat.
Daca vor fi martori mincinosi atunci lucrurile se vor dezvolta.
Va trebui sa va angajati avocat si el sa plateasca mai mult decat facea lucrarea...
Va multumesc pentru sfatul, atentia si timpul acordat,mentionez ca practicand activitatea aceasta din 2000 eu am sculele mele, bormasinile mele etc.iar bormasina de care spune el e un picamer de circa 40 kg greutate(nici pikamerul stradal nu are atat) iar eu nu fac lucrari de demolari.inafara de asta pe perioada cat am lucrat la el nu am vazut nimic care sa semene cu descrierea facuta de el. Asa as putea sa spun si eu ca am avut bijuteriile coroanei si mai aduc si jumate de oras ca martori.
Aceasta acuzatie este practicata de mult timp de patronii de firme de constructii pentru a nu plati muncitorii, iar performanta acestui patron a fost cand i-a plecat toata echipa tot din motivul acesta - nu a platit oamenii. faptul ca l-am sunat la telefon de sute de ori, fara sa-mi raspunda, faptul ca dupa ce a fost anuntat ca am venit sa-mi iau banii el a spus ca vine imediat si nu a venit decat in jurul orei 13.00 probabil ca a fost anuntat de omul lui de baza ca am plecat si atunci a tesut povestea aceasta, presupune o rea vointa din partea lui. Nu mai adaug si faptul ca nu s-a dus imediat la politie ci dupa doua zile, timp in care si-a instruit oamenii ce sa declare,si nici faptul ca martorii se incurca in declaratii.
Cu tot respectul , va multumesc si astept in continuare mesajele dvs.
marian1973_bc, utilizator
Parerea mea este ca nu va putea dovedi o fapta,pe care nici nu ati comis-o,iar declaratiile date pana in prezent confirma aceasta situatie.
De fapt,declaratiile contradictorii ale martorilor nu vin decat sa sustina acest lucru,care bineinteles,este in favoarea dvs.
De altfel,la randul dvs.,puteti dovedi cu persoanele cu care lucrati,ca nu va trebuiau aceste scule deoarece le aveti pe ale dvs.
Daca veti dovedi ca sculele va apartineau nu veti avea nicio problema.Puteti avea martori sau acte.
Insa parchetul si firma trebuie sa dovedeasca ca le-ati furat.

avocat Claudiu Lascoschi