Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum se poate retrage o plangere la Politie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum se poate retrage o plangere la Politie

Buna ziua! In urma unei altercatii cu iubitul care s-a soldat cu o lovitura la nas, a fost chemata Politia si s-a mers la sediul Politiei unde s-a depus o plangere, conform careia am declarat ca am fost lovita. Am fost sunata ulterior (dupa o saptamana) sa vin la Sectia de Politie pentru a clarifica situatia. Ce pot face pentru ca plangerea penala sa fie retrasa si sa nu existe nici o repercursiune pentru el?
va puteti retrage plangerea daca ati depus-o.
Data viitoare, poate nu va da numai in nas.
Legea va confera dreptul de a retrage plangerea penala.
Daca convietuiti impreuna ar cam fi si aiurea sa existe o plangere penala in curs de cercetare penala.
Insa, retragerea plangerii duce la inchiderea definitiva a cazului si nu va mai puteti razgandi ulterior ca sa fie tras la raspundere penala.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Comentariul tău așteaptă să fie moderat.

buna ziua ,un conflict in familie ,sotul ma batut , am sunat 112 , a venit si am mers la sectie , nu am vrut sa ii fac pangere da domnul politist mi zis ca imi vine acasa si trebuie sa ma duc la tribunal , am facut delratie de mama cum s-a intplat , nu am cerut ordin de proctie am semnat amndoi , cand pot sa rretrag plangerea.?potsa ma duc si satamna la politie, chiar daca nu m-a sunat nimeni .
Pai de ce doamna sa va retrageți plangerea, si-a retras bătaia?
E prima bataie? Va mai urma
gi-jane2, moderator
nu vreu sa ii fac probleme mai am o fetita care are examenuanul asta,si vreau sa fie linte pentru a invata ,agresurile mai mult verbale , si batai cum ds procedez pot maine sa retrag plangea? cum se procedeaza ,