Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia anticipata

SUNT NASCUT IN 12.09.1955.SUNT INCADRAT IN MUNCA DIN 06.07.1973 SI LUCREZ SI IN MOMENTUL ACTUAL.AM LUCRAT DIN ACESTI ANI , 26 DE ANI IN GRUPA A DOUA.DORESC SA STIU CAND POT SA MA PENSIONEZ ANTICIPAT.
VA MULTUMESC
a) Pentru bărbaţii născuţi după ian. 1950, vârsta standard de pensionare este de 65 ani şi stagiul complet de cotizare necesar este de 35 ani;
- o pensie anticipată parţială s-ar putea acorda după 60 ani, cu condiţia ca stagiul de cotizare realizat să fie cel puţin de 35 ani;
- grupa a 2-a de muncă de 26 ani vă poate aduce pensia pentru limită de vârstă cu o reducere a vârstei standard de pensionare de 6 ani - deci 65-6 =59 ani;
b) Pentru femeile născute după ian. 1955, vârsta standard de pensionare este de 60 ani şi stagiul complet de cotizare de 30 ani;
- o pensie anticipată parţială s-ar putea acorda după 55 ani, cu condiţia ca stagiul de cotizare realizat să fie cel puţin de 30 ani;
- grupa a 2-a de muncă de 26 ani vă poate aduce pensia pentru limită de vârstă cu o reducere a vârstei standard de pensionare de 6 ani - deci 60-6 =54 ani.
Alegeţi varianta care vi se potriveşte !
Două observaţii:
1. cele două reduceri NU SE CUMULEAZÃ: la termenele menţionate, fie solicitaţi pensie de limită de vârstă cu reducerea pentru grupă, fie solicitaţi pensie anticipată parţială cu reducerea de max. 5 ani.
2. pentru cei 26 ani de grupa a II-a (dacă sunt cerţi, înregistraţi în carnetul de muncă !), la stagiul de cotizare realizat efectiv se va calcula şi un stagiu suplimentar de 3 luni pentru fiecare an, adică: 26*3= 78 luni= 6 ani şi 6 luni, care se adaugă la vechimea totală, ce se va compara cu stagiul complet de cotizare necesar la deschiderea drepturilor de pensie, aşa cum am prezentat mai sus.