Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Termen de contestare decizie sanctionare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Termen de contestare decizie sanctionare disciplinara

Care este termenul de contestare pentru o decizie de sanctionare in urma savarsirii unei abateri disciplinare? 30 de zile conform art. 252 din Codul Muncii sau 45 de zile conform art. 211, lit. (a) din Legea 62/2011 a dialogului social?
art. 211, lit. (a) din Legea 62/2011 a dialogului social ... Litera a) din Articolul 211 , Capitolul VI , Titlul VIII a fost abrogată de Articolul I din LEGEA nr. 269 din 9 noiembrie 2021, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1076 din 10 noiembrie 2021 )

In speta, termenul de contestare a deciziei de sanctionare disciplinara este de 30 de zile de la data comunicarii deciziei.
Multumesc frumos!