avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Termen de contestare decizie sanctionare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Termen de contestare decizie sanctionare disciplinara

Care este termenul de contestare pentru o decizie de sanctionare in urma savarsirii unei abateri disciplinare? 30 de zile conform art. 252 din Codul Muncii sau 45 de zile conform art. 211, lit. (a) din Legea 62/2011 a dialogului social?
Cel mai recent răspuns: zpavel_alia , utilizator 12:09, 15 Februarie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
art. 211, lit. (a) din Legea 62/2011 a dialogului social ... Litera a) din Articolul 211 , Capitolul VI , Titlul VIII a fost abrogată de Articolul I din LEGEA nr. 269 din 9 noiembrie 2021, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1076 din 10 noiembrie 2021 )

In speta, termenul de contestare a deciziei de sanctionare disciplinara este de 30 de zile de la data comunicarii deciziei.
Multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediat cu art.248 alin.1 lit ''e'' din codul muncii nite nite Am fost concediat cu art.248 alin.1 lit ‘’e’’ din Codul Muncii. As dori sa stiu daca am dreptul la somaj sau la concediu medical. Va ... (vezi toată discuția)
Termen contestare decizie concediere dreptaciul dreptaciul In decizia de concediere mi s-a trecut ca termen de contestare 45 de zile conform legii 62/2011, dar conform codului muncii termenul de contestare este de 30 ... (vezi toată discuția)
In cazul concedierii disciplinare se poate depune contestatie in 30 de zile sau 45 de zile? imosoft imosoft Buna ziua, In cazul concedierii disciplinare se poate depune contestatie in 30 de zile sau 45 de zile? Un articol de pe avocatnet sustine ca ar fi 30 de ... (vezi toată discuția)