Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzatorul casei vrea 33000 euro cash. Care e ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzatorul casei vrea 33000 euro cash. Care e procedura legala?

Buna ziua!
Vreau sa cumpar o casa de 33000 euro. Vanzatorul vrea toti banii cash, dar din ce am citit in legea 70/2015 eu ii pot da maxim 10000 euro cash la notar iar restul ar trebui virati intr-un cont. Intrebarea mea este daca restul sumei poate fi virata legal intr-un cont in euro din Germania si ce presupune asta
Buna ziua! NU vad vreo problema ca sa ii virati banii, in contul solicitat, atata vreme cat vanzatorul declara ca a primit banii si ca nu mai are nicio pretentie, sau cat dovada platii se face cu extrasul de cont al platitorului (nu al vanzatorului).