Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Model de intampinare la recurs
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Model de intampinare la recurs

Buna seara,
Am castigat la Tribunalul Sibiu un proces cu fostul meu angajator printre altele dispunandu-se si reintegrarea mea pe postul detinut anterior. Societatea a emis decizie de reintegrare, mi-a trimis adresa sa ma prezint la serviciu si a inregistrat la ITM actul aditional prin care se anula decizia de concediere si se prodeda la reintegrarea mea. M-am prezentat, cuminte, la serviciu. Dupa ce s-a facut comunicarea hot.judecatoresti, m-am trezit ca firma a introdus recurs...in conditiile in care a emis trei acte (decizie, adresa, act aditional), adica isi contesta propriile documente!
Pe 25 ianuarie am termen la Curtea de Apel Alba.
Ma puteti ajuta cu un model de intampinare si cu informatii despre procedura in ceea ce priveste recursul?
Multumesc.
Nu exista un model pentru intampinare intr-un recurs insa, exista model de intampinare simplu. Acest model il puteti gasi pe google si il adaptati la motivele pe care le invoca angajatorii in recurs. Deja ati scris in topic cateva motive de intampinare=D> . Intampinarea o depuneti cu cinci zile inainte de termen.Bafta!
Va multumesc, ma temeam doar sa nu fiu "penalizat" din cauza necunoasterii procedurii, sau a formularii defectuoase in redactarea intampinarii si sa nu pierd "pe mana mea" in conditiile in care angajatorul meu a facut gafa sa puna in aplicare hotararea jud. a doua zi dupa ce a fost emisa de Tribunal (comunicarea facandu-se mult mai tarziu).
In intampinare sa scrieti sa se respinga recursul si sa se mentina sentinta primei instante conf.art.312alin.1C.proc.civ.
CURTEA DE APEL ...............

Dosar nr xxx/xxxx Termen xx.xx.xxxx

DOMNULE PRESEDINTE,

Subsemnata ............................, cu domiciliul in .................., str. ........................, nr ............, sector ................, in calitate de .......... , fata de recursul declarat de catre recurenta ......................., impotriva dec. civ. Nr xxxx/xx.xx.xxxx, pronuntata de catre Tribunalul ................, sectia a ............ a civila, in dosarul nr xxxx/xxxx, in termen legal formulez prezenta

INTAMPINARE

solicitandu-va respingerea, ca nefondat, a recursului si mentinerea, ca temeinica si legala, a deciziei recurate, pentru urmatoarele considerente:
Facand o apreciere corecta a probelor administrate si aplicand corect legea, instanta de apel a admis exceptia lipsei calitatii procesuale active a reclamantei si, pe cale de consecinta, a admis apelul nostru, iar pe fond a respins cererea de revendicare a reclamantei, pe motiv ca nu s-a facut dovada identitatii depline intre perosana reclamantei si titularul dreptului pretins.

[se va prezenta motivare, faptele]

Depunem, in copie, aceasta hotarare.

Semnatura,
............................

Domnului Presedinte al Curtii al Apel .......................

Potrivit art.115 C.proc.civ., întâmpinarea va cuprinde:
- excepţiile de procedură ce pârâtul ridică la cererea reclamantului;
- răspunsul la toate capetele de fapt şi de drept ale cererii;
- dovezile cu care se apără împotriva fiecărui capăt din cerere; când va cere dovada cu martori, pârâtul va arăta numele şi locuinţa lor;
- semnătura .
Aşa cum se precizează, acestea sunt elementele minime şi absolut necesare pe care trebuie să se cuprindă întâmpinarea .
Însă în raport cu interesele pârâtului şi pentru a pune în evidenţă caracterul său de replică la cererea de chemare în judecată , întâmpinarea va putea cuprinde şi alte elemente : numele (denumirea) părţilor, obiectul cererii de chemare în judecată (arătat de către reclamant), instanţa sesizată cu soluţionarea litigiului şi numărul dosarului (menţionate pe citaţie).
Întâmpinarea nu se timbrează şi trebuie depusă a dosar cel mai târziu cu 5 zile înainte de termenul stabilit pentru judecată.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua.
Solicit si eu ajutor in redactarea unei intampinari la recurs

Instanța: CURTEA DE APEL ******
Dosar nr.********
Termen judecată : ********.2012

DOMNULE PREªEDINTE

Subsemnata ************, angajat la S.C. „********” S.R.L., conform contractului individual de muncă *********, reprezentată prin mandatar *******, domiciliat în ***********, identificat cu CI seria **********, numit în baza procurii speciale ********, autentificată de Biroul Notarului Public –************, în calitate de intimat în dosarul nr. 5081/99/2012 al acestei instanţe, cu termen de judecată la data de ***, depun în 2 exemplare, în termen legal,
ÎNTÂMPINARE LA CEREREA DE RECURS
ce face obiectul prezentei cauze, formulată de recurenta ******** S.R.L. cu sediul în **************, solicitandu-va respingerea, ca nefondat, a recursului si mentinerea, ca temeinica si legala, a deciziei recurate, pentru urmatoarele considerente:
Excepţii de procedură: tardivitatea declarării recursului de către recurentă.
În urma studierii dosarului aflat la arhiva Tribunalului ******** a reieşit faptul că recurentei ********* i-a fost comunicata hotărârea definitivă nr.****** din data de ************* a Tribunalului ********** în data de **************, aceasta primind Hotărârea definitivă la data de ***********.
Termenul de recurs a început să curgă din data de ***********, ultima zi când recurenta putea depune, în termen, cererea de recurs, fiind **********.
Temeiul de drept: îmi întemeiez întâmpinarea pe dispoziţiile Art. 215 din Legea nr.62/2011 conform căruia în litigiile de muncă, Termenul de recurs este de 10 zile de la data comunicarii hotararii.
Apărări de fond [4]:_raspuns la cererea de recurs

***********

daca este ok formulata. La punctul 4, urmeaza sa raspund, ulterior, la capetele exprimate de recurenta in cererea de recurs.

Cu stima