Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare teren

Detin un teren care are toate actele in regula, adica cadastru si intabulare ; acest teren a fost incadrat ca extravilan pana in urma cu doua luni, cand a devenit intravilan; in eventualitatea unei vanzari a acestui teren , trebuie facuta vreo modificare a actelor sau se poate vinde si asa ?
Va multumesc mult !
Terenul trebuie scos din circuitul agricol. Mergeti la cadastru si la directia agricola, cu cele doua avize mergeti la ANIF pentru a emite decizia, fara aceasta decizie pe terenul respectiv nu se poate construi.
Nu trebuie scos din circuitul agricol . Costa mult si creste impozitul . Daca exista cumparator , la cererea acestuia si numai dupa intocmirea unui precontract se pot face aceste demersuri.
Pentru vanzare aveti nevoie de :
-actele de proprietate
-cadastru si intabulare
-certificat de urbanism pentru vanzare
-extras de carte funciara
-certificat fiscal
traff a scris:

Nu trebuie scos din circuitul agricol . Costa mult si creste impozitul . Daca exista cumparator , la cererea acestuia si numai dupa intocmirea unui precontract se pot face aceste demersuri.
Pentru vanzare aveti nevoie de :
-actele de proprietate
-cadastru si intabulare
-certificat de urbanism pentru vanzare
-extras de carte funciara
-certificat fiscal

Scuze, dar va contrazic ! Eu am avut un teren pe care a trebuit sa il scot din circuitul agricol, taxele nu sunt mari, este doar putin de alergat.
Aceste drumuri pot fi facute si de cel care cumpara acest teren, dar trebuie sa fie avertizat, pentru ca eu nu am stiut de la fostul proprietar ca terenul este in circuitul agricol.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
Cum a devenit intravilan? Ati obtinut decizia ministerului agriculturii pentru scoaterea definitiva din circuitul agricol? Oricum, nu prea conteaza, actele pentru vanzare sunt aceleasi: act proprietate, cadastrul, extras carte funciara (obtinut de notariat), actul de identitate al proprietarului, certificat de atestare fiscala pentru instrainare. Faptul ca este extravlan sau intravilan afecteaza, in cel mai bun caz, pretul, nu procedura de instrainare:)
Kyandra, moderator
saamy a scris:

Scuze, dar va contrazic ! Eu am avut un teren pe care a trebuit sa il scot din circuitul agricol, taxele nu sunt mari, este doar putin de alergat.
Aceste drumuri pot fi facute si de cel care cumpara acest teren, dar trebuie sa fie avertizat, pentru ca eu nu am stiut de la fostul proprietar ca terenul este in circuitul agricol.

Ma contraziceti deoarece priviti lucrurile din unghiul cumparatorului .:)
Persoana a intrebat clar :
in eventualitatea unei vanzari a acestui teren , trebuie facuta vreo modificare a actelor sau se poate vinde si asa ?

iar raspunsul dvs :
Terenul trebuie scos din circuitul agricol.

este dat prin prisma experientei pe care ati avut-o ! Cum dvs ati reusit sa cumparati un teren care nu era scos din circuitul agricol asa si cel care a postat poate vinde fara sa faca aceste demersuri.
In privinta taxelor nu am idee cum este acum , dar in urma cu multi ani se facea un calcul in functie de tipul solului , media productiei de grau (parca :)) ) inmultita cu nu stiu cati ani ori pretul graului :duh: ... se plimbau actele pe la divese institutii de ameteai(ministerul agriculturii , oficiul de cadastru , prefectura...). Oricum chiar nu conteaza cum si cat costa taxele ci doar faptul ca nu trebuie scos obligatoriu din circuitul agricol pentru a putea fi vandut ! Poate proprietarul nu il vinde niste ani de acum incolo , de ce sa plateasca impozit pe intravilan construibil ? Este de recomandat ca aceasta scoatere din circuitul agricol sa se faca pe o suprafata cat mai mica (de preferat doar amprenta constructiei) tocmai pentru a nu plati impozite aberant de mari .
:offtopic: Apropo , sunt curios daca se aproba legea cu impozitarea averilor de peste 500 000 euro , cum vor evalua terenurile si imobilele avand in vedere ca piata nu numai ca este moarta , dar urmeaza si un sir frumos de parastase!
traff, utilizator