Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Suspendarea platii STIMULENT DE INSERTIE OPTIUNEA II
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Suspendarea platii STIMULENT DE INSERTIE OPTIUNEA II

Saptamana trecuta am primit un document de la AGENTIA JUDETEANA PENTRU PLATI SI INSPECTIE SOCIALA
documentul:

DECIZIA nr. xxxx din xx/xx/xxxx din dosarul xxxxxxxx privind aprobarea acordarii STIMULET DE INSERTIE OPTIUNEA II
DIRECTORUL EXECUTIV al AGENTIA JUDETEANA PENTRU PLATI SI INSPECTIE SOCIALA .....

avand in vedere prevederile:
- OUG NR. 113/2011 PRIVIND ORGANIZAREA SI FUNCTIONAREA AGENTIEI NATIONALE PENTRU PLATI SI INSPECTIE SOCIALA, CU MODIFICARILE SI COMPLETARILE ULTERIOARE;
- HG NR.151/2012 PRIVIND APROBAREA STATUTULUI PROPRIU DE ORGANIZARE SI FUNCTIONARE AL AGENTIEI NATIONALE PENTRU PLATI SI INSPECTIE SOCIALA, CU MODIFICARILE SI COMPLETARILE ULTERIOARE;
- ART. 2 ALIN. 1 SI ART.7 ALIN, 1 SI ALIN 2 LIT. A DIN OUG NR. 111/2010 PRIVIND CONCEDIUL SI INDEMNIZATIA LUNARA PENTRU CRESTEREA COPIILOR, CU MODIFICARILE SI COMPLETARILE ULTERIOARE;
- ART. 12 SI ART 24 DIN NORMELE METODOLOGICE DE APLICARE A PREVEDERILOR ORDONANTEI DE URGENTA A GUVERNULUI NR. 111/2010 PRIVIND CONCEDIUL SI INDEMNIZATIA LUNARA PENTRU CRESTEREA COPIILOR APROBATE PRIN HG NR. 52/2011, CU MODIFICARILE SI COMPLETARILE ULTERIOARE
- Cererea si declaratia pr propria raspundere si documentele justificative pentru acrodarea drepturilor prevazute de OUG 111/2010, inregistrata cu nr. 78 din data de 03/01/2022
- Regulamentul de organizare si functionare al AGENTIA JUDETEANA PENTRU PLATI.... si in temeiul competentelor conferite de lege,

DECIDE:

Art.1 Aprobarea acordarii dreptului
STIMULENT DE INSERTIE OPTIUNEA II, in cuantum de XXX lei, pentru ..... in calitate de reprezentant legal al copilului .....

Art.2(1) Dreptul prevazut la art.1 se acorda incepand cu data de 17/12/2021
Art.2(2) Plata dreptului prevazut la art.1 se efectueaza in perioada 8-27 ale fiecarei luni prin mandat postal/cont bancar/cont de card
Art.3 Decizia poate fi contestata in termen de 30 zile de la comunicare la AGENTIA JUDETEANA PENTRU .....

In cazul in care sunteti nemultumit de solutionarea contestatiei, decizia poate fi atacata la Tribunalul ... in termen de 30zile de la comunicarea solutiei contestatiei, potrivit reglementarilor Legii contenciosului administrativ nr. 554/2004, cu modificarile si completarile ulterioare.

Data tiparirii: 22.02.2022 ora 08:49

Saptamana aceasta am primit un document tot de la AGENTIA JUDETEANA PENTRU PLATI SI INSPECTIE SOCIALA
documentul:

DECIZIA nr. xxxx din xx/xx/xxxx din dosarul xxxxxxxx privind suspendarea platii STIMULET DE INSERTIE OPTIUNEA II
DIRECTORUL EXECUTIV al AGENTIA JUDETEANA PENTRU PLATI SI INSPECTIE SOCIALA .....

avand in vedere prevederile:
- OUG NR. 113/2011 PRIVIND ORGANIZAREA SI FUNCTIONAREA AGENTIEI NATIONALE PENTRU PLATI SI INSPECTIE SOCIALA, CU MODIFICARILE SI COMPLETARILE ULTERIOARE;
- HG NR.151/2012 PRIVIND APROBAREA STATUTULUI PROPRIU DE ORGANIZARE SI FUNCTIONARE AL AGENTIEI NATIONALE PENTRU PLATI SI INSPECTIE SOCIALA, CU MODIFICARILE SI COMPLETARILE ULTERIOARE;
- ART. 17 DIN OUG NR. 111/2010 PRIVIND CONCEDIUL SI INDEMNIZATIA LUNARA PENTRU CRESTEREA COPIILOR, CU MODIFICARILE SI COMPLETARIILE ULTERIOARE;
- ART 32 ALIN 2 SI ALN. 3 DIN NORMELE METODOLOGICE DE APLICARE A PREVEDERILOR ORDONANTEI DE URGENTA A GUVERNULUI NR. 111/2010 PRIVIND CONCEDIUL SI INDEMNIZATIA LUNARA PENTRU CRESTEREA COPIILOR APROBATE PRIN HG NR. 52/2011, CU MODIFICARILE SI COMPLETARILE ULTERIOARE.
- Regulamentul de organizare si functionare al AGENTIA JUDETEANA PENTRU PLATI.... si in temeiul competentelor conferite de lege,

DECIDE:

Art.1 Suspendarea platii stimulentului
STIMULENT DE INSERTIE OPTIUNEA II, in cuantum de XXX lei, pentru ..... in calitate de reprezentant legal al copilului .....
Art.2(1) Suspendarea platii dreptului prevazut la art.1 se face incepand cu data de 01/02/2022
Art.2(2) Suspendarea platii are la baza motivul: ART.11 OUG NR.111/2010 1 LUNA (LUNA CELUILALT PARINTE).
Art.3 Decizia poate fi contestata in termen de 30 zile de la comunicare la AGENTIA JUDETEANA PENTRU .....

In cazul in care sunteti nemultumit de solutionarea contestatiei, decizia poate fi atacata la Tribunalul ... in termen de 30zile de la comunicarea solutiei contestatiei, potrivit reglementarilor Legii contenciosului administrativ nr. 554/2004, cu modificarile si completarile ulterioare.

Data tiparirii: 22.02.2022 ora 08:52

Mentiuni:
Tatal nu a beneficiat de luna tatalui
Mama a inceput serviciul cand copilul avea 1 an si 11 luni

Nu inteleg de ce au emis o decizie de aprobare iar la trei minute o decizie de suspendare.

Nu inteleg ce s-a incalcat din art.11 din OUG nr. 111/2010

Multumesc!
Hexman, utilizator