Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! Am urmatoarea situatie: fratele detine o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! Am urmatoarea situatie: fratele detine o masina pt ...

Buna seara! Am urmatoarea situatie: fratele detinea o masina pt care, in 2008, face o declaratie (in prezenta unui avocat, dar neparafata de nimeni) prin care instraineaza masina spre folosinta pe termen nelimitat catre varul meu.
In 2018, fratele decedeaza. Nu s-a facut succesiune din motive independente de familia noastra.
Masina si declaratia, se afla astazi la mine.
Intrebarea e: ma pot folosi eu de masina? Evident cu acordul varului.
adry., utilizator
Cum adică "înstrăinează mașina spre folosinta "?
E ca și cum ați spune "vinde mașina spre închiriere ".
Sunt lucruri total diferite.
Înstrăinarea înseamnă transmiterea proprietății. Cu totul. Ceea ce presupune ca din acel moment, proprietarul mașinii a devenit varul. Iar mașina trebuia înmatriculată pe numele varului și înregistrată în rolul fiscal al acestuia.
Dacă mașina a fost data numai în folosinta, vorbim despre un contract de comodat (dacă folosinta e gratuita) sau de închiriere (dacă s-a achitat un preț în schimbul folosintei).
Ceea ce presupune ca proprietarul mașinii este tot fratele dvs.
raluk0207, utilizator
M-am exprimat gresit. Corect era "Incredintat spre folosinta pe termen nelimitat".
Declaratia neinregistrata nicaieri a fost incheiata in 2008. Fratele meu a decedat in 2018. Nu exista contract comodat/inchiriere.

Poate varul meu sa treaca masina pe numele sau pe baza acestei declaratii?
În esenta este un comodat.
Mașina a fost data spre folosinta gratuita pe o perioada nedeterminata.
Declarația aceea este...frecție la un picior de lemn.
Domnul avocat ar fi trebuit sa știe ca bunurile nu se dau în folosinta pe baza de declarații.
Proprietatea asupra mașinii nu s-a transmis.
Deci răspunsul la întrebarea dvs este nu.
Trebuie sa dezbateti succesiunea după fratele dvs și sa includeți autoturismul respectiv.
raluk0207, utilizator
Va multumesc tare mult pentru lamuriri. Ideea era ca varul meu voia sa ma lase pe mine sa folosesc masina (pt ca in fapt real e a lui, el a achitat-o). Insa eu nu am vrut sa plec cu ea si sa ma trezesc apoi cu probl in cazul unui control.
adry., utilizator
Ați spus că înscrisul era "Incredintat spre folosinta pe termen nelimitat".
Apoi, ați spus că varul a achitat mașina integral.
Ori a fost data în folosinta ori a fost vândută?
Și dacă a fost vanduta, iar varul a achitat-o, de ce nu au încheiat un contract de vânzare clar și de ce varul nu a înmatriculat-o pe numele lui?
A fost o "combinatie", cum s-ar spune pe românește...