Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Codul muncii - evaziune fiscala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Codul muncii - evaziune fiscala

Daca un salariat cu contract de munca este platit cu salariul minim brut pe tara pe statul de plata, dar acesta a efectuat ore de noapte si avea dreptul la un spor de 25% pentru aceste ore, cum intrerpretati contraventia in acest caz?
1. potrivit Legii 53 (Codul muncii) , Art 260 alin k) încălcarea prevederilor legale referitoare la munca de noapte, cu amendă de la 1.500 lei la 3.000 lei;
2. Potrivit codului fiscal, diminuarea bazei de impozitare pentru contrbutiile salariale reprezinta evaziune fiscala.

Se poate considera ca neacordand salariatului sporul de 25% s-a comis evaziune fiscala? Sau odata prevazuta contraventia in lege, aceasta nu mai reprezinta infractiune?

Tb sa tinem cont si de OUG 117/2021 prin care: 4. La articolul 260, partea introductivă a alineatului (1) se modifică și va avea următorul cuprins:
Articolul 260
(1) Următoarele fapte constituie contravenții, dacă nu au fost săvârșite în astfel de condiții încât să fie considerate, potrivit legii, infracțiuni:
vasilemb, utilizator