Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesirea din indiviziune pe cale judecatoreasca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesirea din indiviziune pe cale judecatoreasca

Buna ziua! S-a dezbatut mostenirea unui teren arabil prin notariat, dar pentru iesirea din indiviziune s-a deschis proces la judecatorie. Motivul : nu sunt de gasit toti mostenitorii . Ce se intampla in situatia in care unul din parati nu se prezinta la iesirea din indiviziue? Cui ramane suprafata lui?
Multumesc!
NICULIN, utilizator
Faptul ca nu se prezinta la proces nu ineamna ca o sa primiti dvs ceva in plus..Fie o sa i fie atribuit un lot daca imobilul se poate partaja in natura,fie o sa primeasca o sulta pt cota parte ce i revine.Daca nu cunoasteti adresa unde domiciliaza se fac demersuri la evidenta populatiei,se face citare la usa instantei si la mica publicitate,se angajeaza av curator.Nu o sa va descurcati fara av ,va impotmoliti si o sa pierdeti banii pt taxa de timbru.
Noi suntem chemati in instanta , ca parati si sunt nepoti de frati tot parati, carora nu le cunoastem adresa( sunt plecati din tara si nu putem da de ei) . Ce se intampla cu cota lor. Multmesc.
NICULIN, utilizator
Nu e treabs dvs ci a reclamantului sa i identifice,ss faca demersuri pt s fi citati.V am explicat ce se intampla cu cota lor, vor fi despagubiti...
Asta era nelamurirea noastra. Acum am inteles, reclamantul sa faca demersurile. Multumesc frumos!
NICULIN, utilizator
Buna ziua,

Citati-l prin telefon, ori prin e-mail.

Daca instanta va aprecia oportun, va dispune numirea unui curator special, care ii va reprezenta interesele.

Cauza poate fi judecata si in lipsa partilor legal citate, conform art. 411 , alin. 1. din Codul de procedura civila, daca exista o solicitare, in acest sens.

Cauza poate fi judecata si fara prezenta paratilor.