avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua.daca am facut o plângere la ordonanța de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua.daca am facut o plângere la ordonanța de clasare ...

Buna ziua.daca am facut o plângere la ordonanța de clasare a u ui dosar penal pt ca rămâneam cu permisul suspendat pe 6 luni si e ca.inare obligatorie ,As putea primi dovada cu drept de circulație pana la soluționare dosarului? Multumesc
Dvs. doriti o condamnare cu anulare permis ? :) Suspendarea pemisului este o sanctiune contraventionala si nu puteti scapa de ea. Cel mult puteti depune o plingere contraventionala in care sa contestati termenul de 180 de zile si sa cereti respectarea termenului de 90 de zile, daca fapta s-a petrecut inainte de 1.02.2022. Temeiul legal este art. 15 alin 2 din constitutie. Daca aveti cistig de cauza, atunci putet da si de reducere la 30 de zile.


latka a scris:

Dvs. doriti o condamnare cu anulare permis ? :) Suspendarea pemisului este o sanctiune contraventionala si nu puteti scapa de ea. Cel mult puteti depune o plingere contraventionala in care sa contestati termenul de 180 de zile si sa cereti respectarea termenului de 90 de zile, daca fapta s-a petrecut inainte de 1.02.2022. Temeiul legal este art. 15 alin 2 din constitutie. Daca aveti cistig de cauza, atunci putet da si de reducere la 30 de zile.

Multumesc
Buna ziua.in final am primit noua solutie dupa plângere cu alin.16.lit.b.teza1.inseamna ca primesc permisul? Multumesc
Articolul 103
(1) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie se dispune:
a) pentru o perioada de 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere a săvârșit contravenții care cumulează 15 puncte de penalizare;
b) pentru o perioada de 60 de zile, dacă titularul permisului de conducere cumulează din nou cel puțin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce.
c) pentru o perioadă de 180 de zile când fapta conducătorului de autovehicul sau tramvai a fost urmărită ca infracțiune contra siguranței circulației pe drumurile publice și procurorul sau instanța de judecată a dispus clasarea în condițiile art. 16 alin. (1) lit. b) teza a II-a din Codul de procedură penală, renunțarea la urmărirea penală, renunțarea la aplicarea pedepsei sau amânarea aplicării pedepsei dacă nu a fost dispusă obligația prevăzută la art. 85 alin. (2) lit. g) din Codul penal;
[ link extern ]

Daca fapta dvs. a fost urmărită ca infracțiune contra siguranței circulației pe drumurile publice și procurorul sau instanța de judecată a dispus clasarea, atunci da, nu veti mai fi sanctionat cu suspendarea permisului.
Ultima modificare: Luni, 2 Mai 2022
latka, moderator
Multumesc frumos de raspuns.o seara buna va doresc

Alte discuții în legătură

Buna ziua! permis retinut pt o depasire neregulamentara pt 30 ... Angelo2011 Angelo2011 Buna ziua! Permis retinut pt o depasire neregulamentara pt 30 de zile! In perioada retinerii permisului, fortat de imprejurari am condus o masina pe o distanta ... (vezi toată discuția)
Accident rutier costel_gr2013 costel_gr2013 daca procurorul claseaza cauza fara a specifica ca se suspenda permisul de conducere ,politia mai are dreptul de al suspenda? (vezi toată discuția)
Reducere perioada suspendare permis ALlin333 ALlin333 Reducere perioada suspendare permis pentru art 101 alin 1 lit c. Buna ziua. As dori sa stiu care ar fi articolul din codul rutier care prevede ... (vezi toată discuția)