Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Declaratia 392 A
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Declaratia 392 A

O societate,platitoare de TVA si de impozit pe profit,care a realizat o cifra de afaceri sub 100000 EUR, venituri obtinute doar din exportul de marfuri (export scutit cu drept de deducere), trebuie sa depuna pentru anul 2009 declaratia 392 A.?
Multumesc.
-decl.392 A se depune de pers.juridice platitoare de tva si cu o cifra de af.pana in 10.000 euro-termen 25 febr.
-decl.392 B se depune de pers.juridice neplatitoare de tva si cu o cifra de af.cuprinsa intre 10.000 si 35.000 euro.
sincer,asa era nu stiu daca acum cu toata nebunia schimbarilor mai depunem aceasta declaratie.
Multumesc.Ce mai conteaza o decl.in plus sau in minus.Mai bine o depunem decat sa avem probleme mai tarziu.
camicami a scris:

Multumesc.Ce mai conteaza o decl.in plus sau in minus.Mai bine o depunem decat sa avem probleme mai tarziu.

Nu va recomand sa depuneti declaratii care nu se cer, au acelasi efect ca si declaratiile obligatorii nedepuse.
camicami a scris:

O societate,platitoare de TVA si de impozit pe profit,care a realizat o cifra de afaceri sub 100000 EUR, venituri obtinute doar din exportul de marfuri (export scutit cu drept de deducere), trebuie sa depuna pentru anul 2009 declaratia 392 A.?
Multumesc.

Daca sunteti platitor de TVA si cifra de afaceri realizata este cuprinsa intre 0 si 10.000 de euro (0 - 42.296 lei), depuneti declaratia 392A. Veniturile din export le treceti la "livrari de bunuri si prestari de servicii catre persoane neinregistrate in scopuri de TVA".
Multumesc mult.Termenul este 25.01.2010 sau 25.02.2010 ?