avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 312 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua ! Vă rugăm frumos să ne ajutaţi cu un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua ! Vă rugăm frumos să ne ajutaţi cu un răspuns: ...

Bună ziua ! Vă rugăm frumos să ne ajutaţi cu un răspuns:
- directorul instituţiei noastre publice a afişat pe uşa secretariatului pentru înregistrare documente interne ale angajaţilor un program zilnic, doar intre orele 8 - 13.
Angajaţii sunt nemulţumiţi şi vor să facă sesizări.

Vă rugăm frumos să ne spuneţi
- dacă directorul poate să stabilească un asemenea program de lucru.

În Regulamentul de organizare şi funcţionare al instituţiei nu scrie aşa ceva.
Este un abuz ?
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 07:29, 1 Iulie 2022
Procedura de soluționarea cererilor sau a reclamațiilor individuale ale salariaților trebuie stabilita prin regulamnetul intern sau printr-o procedura operationala.
cati angajati are institutia si de ce sunt nemultumiti?
Angajatorul poate decide asa ceva, în condițiile în care va modifica Regulamentul intern - nu necesita acordul cuiva- sau va emite o procedură operațională cu privire la soluționarea cererilor sau a reclamațiilor individuale ale salariaților.
Ultima modificare: Marți, 12 Aprilie 2022
Cornel Vasile, Consilier juridic
Institutia noastră publică are 41 de angajaţi.
La secretariat este un referent de specialitate.
Colegii spun că acesta trebuie să aibă 8 ore de muncă, un program normal de muncă, nu jumătate de normă.
şi că dacă directorul i-ar restrânge programul atunci angajatul ar sta degeaba,
în loc să primească documentele făcute de angajaţi.
Colegii mai spun că înafară de înregistrare acte, acesta mai poate face şi altceva,
ce îi dă directorul, are timp suficient şi nu estre nevoie să îi taie programul de primire acte de la angajaţi.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
mai sa fie, cum tin colegii cont cat munceste referentul... eu cred ca are grija directorul sa ii dea de facut ceva, nu il lasa sa isi faca unghiile si e og sa exista un program, nu sa fie o fataiala continua 8 ore.
iar pe angajati nu are de ce sa deranjeze acel program, doar nu stau la coada la depus acte toti 41.
e ok ca fiecare sa isi vada de treaba lui si nu de a altora

Alte discuții în legătură

Cursant si inlocuire atributii salariat + imputatie ? oanaportar oanaportar Buna dimineata ! Va rugam sa ne dati un sfat cum trebuie procedat in cazul urmator: - directorul institutiei noastre publice a numit printr-o Decizie ... (vezi toată discuția)
Consilier juridic pe post de secretara ocojocaru ocojocaru Buna ziua, situatia mea este urmatoarea: sunt consilier juridic (si functionar public) in cadrul unei institutii publice de aproximativ 6 ani. De curand, ... (vezi toată discuția)
Contestatie decizie ioan_popescu_1967 ioan_popescu_1967 Buna ziua, sora mea este angajata la un institut pe post de referent, locul ei de munca cf fisei postului fiind la poarta sa inregistreze persoanele si ... (vezi toată discuția)