Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... casa de marcat
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

casa de marcat

Buna.Am un PFA cu distribuitoare de cafea si bauturi calde. Am nevoie de casa de marcat pentru aceasta activitate?
nu este nevoie conform ordonantei28/1999
Art. 1. - (1) Operatorii economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum şi prestări de servicii direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
Art. 2. - Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1):
a) comerţul ocazional cu produse agricole autohtone efectuat de către producătorii agricoli individuali deţinători de autorizaţie în pieţe, târguri, oboare sau în alte locuri publice autorizate, livrările de bunuri efectuate prin automatele comerciale, serviciile de parcări auto a căror contravaloare se încasează prin automate, precum şi activităţile de jocuri de noroc desfăşurate cu mijloace tehnice de joc ce funcţionează pe baza acceptatoarelor de bancnote sau monede;
buna ziua,
aveti idee pentru reprezentant avon am nevoie de casa de marcat; vreau sa am intr-un colt al unui magazin
da aveti nevoie de casa de marcat, pentru ca comercializati persoanelor fizice