Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Incasare bani fara casa de marcat.
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Incasare bani fara casa de marcat.

Este legal ca sa se incaseze bani pe bilete ( o hartiuta cu stampila unitatii si data )pentru intrarea intr-o arena sportiva si alti bani in aceiasi situatie ptr. parcarea arenei fara sa se elibereze bon fiscal ?
Unde se poate face sesizare ? Ce risca cel ce face asa ceva ?
Va emit o dovada ca ati platit pretul parcarii.
Nu va pot emite bon fical intrucat nu au casa de marcat portabila.
Biletul de parcare se inregistreaza in contabilitate.
Multumesc. Am inteles.Eu primesc o dovada din care reiese ca am platit parcarea.
Ce se intampla daca incasatorul nu inregistreaza bonul in contabilitate ?
Daca nu l inregistreaza....evaziune fiscala, puscarie

Sunt anumite exceptii in lege cand nu trebuie sa foloseasca casa de marcat / bon fiscal.

OG 28/ 1999

Art. 2. - Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1): (art 1 prevede ca toti care vand catre populatie direct trebuie sa aiba casa de marcat )
a) comerţul ocazional cu produse agricole autohtone efectuat de către producătorii agricoli individuali deţinători de autorizaţie în pieţe, târguri, oboare sau în alte locuri publice autorizate, livrările de bunuri efectuate prin automatele comerciale, serviciile de parcări auto a căror contravaloare se încasează prin automate, precum şi activităţile de jocuri de noroc desfăşurate cu mijloace tehnice de joc ce funcţionează pe baza acceptatoarelor de bancnote sau monede;
b) serviciile de alimentaţie publică efectuate în mijloace de transport public de călători;
c) Abrogată
d) vânzarea de ziare şi reviste prin distribuitori specializaţi;
e) transportul public de călători pe bază de bilete sau abonamente tipărite conform legii, precum şi cu metroul;
f) activităţile pentru care încasările se realizează pe bază de bonuri cu valoare fixă tipărite conform legii bilete de acces la spectacole, muzee, expoziţii, târguri şi oboare, grădini zoologice şi grădini botanice, biblioteci, locuri de parcare pentru autovehicule, bilete de participare la jocuri de noroc şi altele similare;
g) activităţile de asigurări şi ale caselor de pensii, precum şi activităţile de intermedieri financiare, inclusiv activităţile auxiliare acestora. Nu sunt exceptate activităţile de schimb valutar cu numerar şi substitute de numerar pentru persoane fizice, altele decât operaţiunile efectuate de punctele de schimb valutar din incinta instituţiilor de credit, aparţinând acestor instituţii, precum şi cele efectuate prin intermediul automatelor de schimb valutar;
h) activităţile desfăşurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implică crearea unei societăţi comerciale;