Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Pensionarii pot direcționa cota din impozit conform ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Pensionarii pot direcționa cota din impozit conform formularului 230 ANAF ?

Pensionarii cărora li se retine impozit pe valoarea ce depășește 2000 lei,
Pot direcționa cota din impozit conform formularului 230 ANAF ?
george-neagu, moderator
Da desigur

Formularul 230 se completează și se depune de către persoanele fizice care
realizează următoarele venituri din România:
- venituri din salarii și asimilate salariilor;
- venituri din pensii;
- venituri din activități independente/ activități agricole, impuse pe bază de normă
de venit;
- venituri din activități independente realizate în baza contractelor de activitate
sportivă, pentru care impozitul se reține la sursă;
- venituri din drepturi de proprietate intelectuală, altele decât cele pentru care
venitul net se determină în sistem real;
- venituri din cedarea folosinței bunurilor, pentru care venitul net se determină pe
baza cotelor forfetare de cheltuieli sau pe baza normelor de venit.
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal