Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Ce venituri se declara?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Ce venituri se declara?

Buna ziua. Am si eu o intrebare. In anul fiscal 2009 am realizat mai multe tipuri de venituri si nu sunt sigur care dintre ele trebuie trecute in declaratia de impozit.
1. Salariu de baza
2. Drepturi de autor
3. Chirie de pe urma unei garsoniere
4. Dividende de la o firma nelistata
5. Mai am si niste actiuni pe bursa, dar in tot anul nu am efectuat nici o tranzactie. Din cate am inteles eu, n-ar trebui sa depun decat pentru punctul 2 fisa fiscala, dar mi-e teama sa nu gresesc. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?
In declaratie 200 privinf vrniturile realizate pe 2009, trebuie declarate: drepturile de autor, chiria- daca ati declarat contractul de inchiriere la finante.
"I N S T R U C Ț I U N I
de completare a formularului 200 „Declarație privind veniturile realizate”, cod 14.13.01.13
1. Declarația se completează și se depune de către
persoanele fizice care realizează venituri în bani și/sau în natură
din România provenind din:
1.1. Activități independente:
— activități comerciale — fapte de comerț, prestări de
servicii, altele decât cele din profesii libere, practicarea unei
meserii, inclusiv din activități adiacente, precum și venituri din
cedarea folosinței bunurilor calificate în categoria venituri din
activități independente.
Contribuabilii care au realizat, în anul de raportare, venituri
din cedarea folosinței bunurilor calificate, în condițiile legii, în
categoria venituri din activități independente declară venitul net
realizat/pierderea anuală, cumulat, la nivelul categoriei de venit,
potrivit regulilor aplicabile activităților independente pentru care
venitul net se stabilește în sistem real. Veniturile și cheltuielile
luate în calcul pentru stabilirea venitului net/pierderii anuale sunt
cele realizate la nivelul tuturor contractelor de
închiriere/subînchiriere aflate în derulare în anul de raportare;
— profesii libere — exercitarea profesiilor medicale, de
avocat, notar, auditor financiar, consultant fiscal, expert contabil,
contabil autorizat, consultant de plasament în valori mobiliare,
arhitect sau a altor profesii reglementate, desfășurate în mod
independent, în condițiile legii;
— drepturi de proprietate intelectuală — brevete de invenție,
desene și modele, mostre, mărci de fabrică și de comerț și
procedee tehnice, know-how, drepturi de autor și drepturi
conexe dreptului de autor și altele asemenea.
Declarația se depune de contribuabilii care desfășoară
activitatea în mod individual sau într-o formă de asociere, ce nu
dă naștere unei persoane juridice, constituită între persoane
fizice sau între persoane fizice și persoane juridice cu statut de
microîntreprindere potrivit titlului IV din Legea nr. 571/2003
privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare.
Declarația se completează pentru fiecare categorie de venit
și pentru fiecare sursă de realizare a venitului.
Nu au obligația depunerii declarației persoanele fizice care,
în anul de raportare, au realizat venituri din activități
independente impuse pe bază de norme de venit, cu excepția
persoanelor care au depus declarațiile de venit estimativ în luna
decembrie și pentru care nu s-au stabilit plăți anticipate, conform
legii.
Contribuabilii care obțin venituri din drepturi de proprietate
intelectuală de la mai mulți plătitori depun o singură declarație.
1.2. Cedarea folosinței bunurilor mobile și imobile,
realizate în calitate de proprietar, uzufructuar sau alt deținător
legal
Persoanele fizice care obțin venituri din cedarea folosinței
bunurilor din mai multe surse, respectiv contracte de închiriere,
completează declarația pentru fiecare sursă de venit.
În cazul cedării folosinței bunurilor deținute în comun,
repartizarea venitului net se face potrivit Normelor metodologice
de aplicare a Legii nr. 571/2003..."
Pentru mai multe detalii vedeti formularul 200 de pe site-ul anaf.ro.

Andreea Voicila
Veniturile care trebuie declarate sunt cele din drepturi de autor si cele din chirii. Veti depune declaratia 200 pana in data de 15 mai.
@carmolau:
Atentie ca incepand cu 1 ian.2010s-a modificat data, din cate am inteles eu de la Finante Cluj...:):
"Art. 80
Venitul net anual impozabil se stabileşte de către contribuabil pe fiecare sursă din categoriile de venituri prin deducerea din venitul net anual a pierderilor fiscale reportate şi se înscrie în declaraţia de impunere- D200. ( nu se mai numesc declaratii de venit)

Art.83 – nu se depun declaratii de impunere pentru veniturile pentru care s-a retinut impozit final 16%.

Art.84 -
Impozitul pe venitul net anual impozabil/câştigul net anual datorat este calculat de contribuabil, pe baza declaraţiei de impunere.
Data de 25 mai inclusiv a fiecărui an fiscal se constituie atât termen de declarare, cât şi termen de plată a impozitului pe venit."

Andreea Voicila
Multumesc mult