avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cheltuieli pe cale separata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cheltuieli pe cale separata

Buna ziua,
As vrea sa va rog pentru o lamurire:
Am pierdut un proces in apel(conflicte de munca). Partea adversa a cerut in prima instanta ,precum si in apel, cheltuieli de judecata pe cale separata. Partea adversa imi trimite acum o somatie in care imi cere 12 000 lei cheltuieli de judecata. Ce inseamna "pe cale separata" ? Este legal sa imi ceara banii in acest mod? Ce se intampla daca nu platesc?

Va multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 13 Mai 2022
myhy, utilizator
Cel mai recent răspuns: DlGoe , utilizator 05:21, 18 Mai 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pe cale separata, inseamna ca are posibilitatea deschiderii, ulterior, a unui proces avand ca obiect pretentii, prin care sa solicite plata cheltuielilor de judecata.
Va multumesc pentru raspuns!
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu se stie dacă va obține câștig de cauza pentru suma de 12 000 lei.
Sfatul meu este sa plătiți la avocat o analiza de caz și sa vadă mai clar despre ce este vorba .
Nu va costa 12 000 lei asa ceva.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu platiti nimic,aveti sanse daca va da in judecata ca aceste cheltuieli sa fie mult reduse...
va multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Alte discuții în legătură

Executare silita flomrco47 flomrco47 In prima instanta am fost obligat sa platesc cheltuieli de judecata. Am facut apel si instanta mi-a respins apelul. Partea adversa insa nu a mai cerut ... (vezi toată discuția)
...cheltuieli de judecata...unde e dreptatea??? anniela anniela Un caz banal in aparenta: un proces de divort solutionat pe fond cu compensare cheltuieli de judecata.Urmeaza apelul facut de partea adversa ( cu cheltuieli de ... (vezi toată discuția)
Posibilitate contestare cheltuieli de judecata exagerat de mari si nejustificate Cryss68 Cryss68 Pe fond partea adversa si-a rezervat dreptul de a solicita cheltuieli de judecata pe cale separata. Noi am pierdut procesul. Am facut apel, am pierdut si ne-am ... (vezi toată discuția)