Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cheltuieli pe cale separata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cheltuieli pe cale separata

Buna ziua,
As vrea sa va rog pentru o lamurire:
Am pierdut un proces in apel(conflicte de munca). Partea adversa a cerut in prima instanta ,precum si in apel, cheltuieli de judecata pe cale separata. Partea adversa imi trimite acum o somatie in care imi cere 12 000 lei cheltuieli de judecata. Ce inseamna "pe cale separata" ? Este legal sa imi ceara banii in acest mod? Ce se intampla daca nu platesc?

Va multumesc!
myhy, utilizator
Pe cale separata, inseamna ca are posibilitatea deschiderii, ulterior, a unui proces avand ca obiect pretentii, prin care sa solicite plata cheltuielilor de judecata.
Va multumesc pentru raspuns!
Nu se stie dacă va obține câștig de cauza pentru suma de 12 000 lei.
Sfatul meu este sa plătiți la avocat o analiza de caz și sa vadă mai clar despre ce este vorba .
Nu va costa 12 000 lei asa ceva.
Nu platiti nimic,aveti sanse daca va da in judecata ca aceste cheltuieli sa fie mult reduse...
va multumesc tuturor pentru raspunsuri!