Forum Discuţii juridice Executare silită factura servicii telefonie mobila neachitata
Discuție deschisă în Executare silită

factura servicii telefonie mobila neachitata

buna ziua!
in anul 2002
nu am platit ultima factura la conex de vreo 40 $ nu mai stiu cit era!
acum tatal meu ce continua sa traiasca in romania este ameninat ca pierde casa din cauza facturii neplatite care a ajuns la suma de 300 €. cind am facut contractul mi-au cerut un contract de casa si l-am dus pe al tatalui meu!
intrebarea mea este daca tatal meu poate pierde casa el nesemnând nici un contract conex?
multumesc anticipat!
Intai trebuie sa va dea in judecata -sa se emita somatie de plata, hoararea sa fie definitiva si sa fiti chemata la ei la conciliere. Numai asa este corecta si legala executarea silita. Daca nu incercati mai bine medierea.
multumesc ! mai am o intrebare
datoria catre conex nu se prescrie dupa 3 ani daca nu am fost dat in judecata in acest timp?
in opinia mea suma este prescrisa conform dispozitiilor cuprinse in decretul nr. 167/1958, daca intre timp cursul prescriptiei nu a fost intrerupt de alte acte facute de creditor.
aceasta datorie e a dvs (oricum cred ca e prescrisa) si nu raspunde pt ea tatal dvs