Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poate un angajator sa transfere un angajat fara ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poate un angajator sa transfere un angajat fara acordul lui de ...

Poate un angajator sa transfere un angajat fara acordul lui de la o structură la o altă structură?
Buna ziua,
Detaşarea este actul prin care se dispune schimbarea temporară a locului de muncă, din dispoziţia angajatorului, la un alt angajator, în scopul executării unor lucrări în interesul acestuia.

În mod excepţional, prin detaşare se poate modifica şi felul muncii, dar numai cu consimţământul scris al salariatului.

Art. 46 . [durata detasarii]
(1) Detasarea poate fi dispusa pe o perioada de cel mult un an.
(2) În mod exceptional, perioada detasarii poate fi prelungita pentru motive obiective ce impun prezenta salariatului la angajatorul la care s-a dispus detasarea, cu acordul ambelor parti, din 6 în 6 luni.
(3) Salariatul poate refuza detasarea dispusa de angajatorul sau numai în mod exceptional si pentru motive personale temeinice.
(4) Salariatul detasat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de detasare, în conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Vorbiti de sectorul bugetar sau privat?
De sectorul bugetar.

Cornel Vasile a scris:

Vorbiti de sectorul bugetar sau privat?

Nu se poate transfera fără acordul salariatului...în schimb, îl poate detasa sau delega.
Ideea este că am rămas fără personal la una din structurile aflate în subordinea unității de învățământ și am fost trimisă la acea structura fara sa fiu întrebată dacă sunt de acord și fără a se menționa perioada pentru care sunt trimisă .de aceea as vrea să știu dacă este normal .