Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Adeverinta medicala in perioada de proba
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Adeverinta medicala in perioada de proba

Adeverinta medicala in perioada de proba,dupa 20 zile lucrate,diagnostic "rinita"-suspect de asm,desi fisa de la medicul de medicina muncii -este apt medical in domeniu alimentar;mentionez ca locul de munca este curat,fara a influenta sanatatea angajatului,iar cu o zi inainte nu avea nimic.Pot sa-i desfac contractul de munca in ziua cand a adus adeverinta medicala?
Adeverinta medicala trebuie data medicului specialist de medicina muncii care este sibgurul in masura a se pronunta asupra aptitudinii in munca a lucratorului.
Lucratorul fiind in perioada de proba, angajatorul nu are obligatia de a-l angaja in continuare.