Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Daca pe bloc exista un afis cu \" Cade Tencuiala\" si ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Daca pe bloc exista un afis cu " Cade Tencuiala" si masinile ...

Daca pe bloc exista un afis cu " Cade Tencuiala" si masinile parcheaza in acel loc, in caz ca va cade tencuiala dupa fatada blocului cine suporta pagubele?
multumesc
Proprietarii din acel bloc.
Conform disp L nr 196/2018 asociatiile de proprietari se infiinteaza cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune de condominiu
Exteriorul blocului de locuit in comufatada blocului reprezinta parte comuna
Asociatia de proprietari detine obligatia sa desfasoare demersuri pentru reparatie fatada blocului
Nu ati precizat daca locurile unde sunt parcate vehiculele sunt legal prevazute de catre autoritatea publica locala
Parcarea in locuri nepermise constituie contraventie-conform disp cod rutier
Situatia nu este atât de simpla intrucat sunt mai multe variante.
Afișul atenționează dar depinde de mai multe lucruri.
Asociația este de vina dacă lasă mult timp situatia asa.
Depinde dacă este loc de parcare plătit sau nu...
Trebuie analizata culpa fiecărei părți...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu este o parcare propriu zisa... este un spatiu aflat sub balcoanele blocului. Persoana lezata este unul din locuitorii blocului care face parte si din comitetul asociatiei. Imi solicita despagubiri pt un parbriz spart motivand lucrari efectuate la balcon cu 10 zile inainte de eveniment. Prima data a sustinut ca ar fi cazut o bucata de moloz pt ca ulterior sa sustina ca a fost un ciob de sticla.
cristi1955, utilizator
Sa va dea in judecata si sa dovedeasca in instanta ca ciobul provine de la dvs. si lucrarea executata :) Mai ales ca nu e parcare amenajata.