avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Daca pe bloc exista un afis cu \" Cade Tencuiala\" si ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Daca pe bloc exista un afis cu " Cade Tencuiala" si masinile ...

Daca pe bloc exista un afis cu " Cade Tencuiala" si masinile parcheaza in acel loc, in caz ca va cade tencuiala dupa fatada blocului cine suporta pagubele?
multumesc
Cel mai recent răspuns: mitabiciclista , utilizator 09:40, 18 Iunie 2022
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Proprietarii din acel bloc.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Conform disp L nr 196/2018 asociatiile de proprietari se infiinteaza cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune de condominiu
Exteriorul blocului de locuit in comufatada blocului reprezinta parte comuna
Asociatia de proprietari detine obligatia sa desfasoare demersuri pentru reparatie fatada blocului
Nu ati precizat daca locurile unde sunt parcate vehiculele sunt legal prevazute de catre autoritatea publica locala
Parcarea in locuri nepermise constituie contraventie-conform disp cod rutier
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Situatia nu este atât de simpla intrucat sunt mai multe variante.
Afișul atenționează dar depinde de mai multe lucruri.
Asociația este de vina dacă lasă mult timp situatia asa.
Depinde dacă este loc de parcare plătit sau nu...
Trebuie analizata culpa fiecărei părți...
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Iunie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este o parcare propriu zisa... este un spatiu aflat sub balcoanele blocului. Persoana lezata este unul din locuitorii blocului care face parte si din comitetul asociatiei. Imi solicita despagubiri pt un parbriz spart motivand lucrari efectuate la balcon cu 10 zile inainte de eveniment. Prima data a sustinut ca ar fi cazut o bucata de moloz pt ca ulterior sa sustina ca a fost un ciob de sticla.
Ultima modificare: Duminică, 12 Iunie 2022
cristi1955, utilizator
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sa va dea in judecata si sa dovedeasca in instanta ca ciobul provine de la dvs. si lucrarea executata :) Mai ales ca nu e parcare amenajata.

Alte discuții în legătură

Bună ziua ! locuiesc într-un bloc în care nu exista asociatie ... MariusTdr MariusTdr Bună ziua ! locuiesc într-un bloc în care nu exista asociatie de proprietari/locatari. în acest caz , pentru daunele provocate de tencuiala căzută de pe ... (vezi toată discuția)
Mașina avariata de tencuiala blocului razvanspiridon razvanspiridon Bună ziua! Mașina mi-a fost avariata de niște bucăți de tencuială desprinse de vânt de pe fațada blocului în care locuiesc. Menționez ca blocul ... (vezi toată discuția)
Asumare responsabilitate petrica2006petrica petrica2006petrica buna ziua, saptamana trecuta mi-a cazut tencuiala de pe bloc exact pe luneta masinii parcata in fata scarii ca toate masinile si mi-a spart luneta ,as vrea sa ... (vezi toată discuția)