avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua as avea o întrebare! Mătușa mea a murit ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua as avea o întrebare! Mătușa mea a murit de un an ...

Bună ziua as avea o întrebare! Mătușa mea a murit de un an și a lăsat doua testamente , 1 autentic la notar acu 10 ani ! În favoarea unei persoane. și al 2 L-ea .ultimul acu 2 ani ! Find facut la avocat ! scris de mâna , în favoarea altei persoane in cazul în care se contesta testamentului olograf? Cui i revin bunurile din testamentului olograf dacă este anulat în instanță. Va mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Smeraldo , utilizator 21:31, 16 Iunie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua!

Daca testamentul olograf, fiind ulterior, contine dispozitii contrare, cum si inteleg din descrierea dvs, il revoca pe cel autentic, fiind anterior.
Revocarea se produce doar cu privire la dispozitiile contrare sau incompatibile dintre cele doua testamente.
Testamentul olograf nu conține dispoziti contrare fata de cel autentic .
Ultima modificare: Luni, 20 Iunie 2022
Manuela Rășină, administrator
Situația este în felul următor eu sunt unul dintre moștenitori legali nu sunt trecut în testament , Moștenitori testamentari sun 2 persoane care nu au nici un grad de rudenie dacă eu ca mostenitor legal contest doar testamentul olograf , cui i revine bunurile lăsate în testamentul olograf ? Celui cu testamentul autentic , sau celui care o contesta , va mulțumesc

Ultima modificare: Luni, 20 Iunie 2022
Manuela Rășină, administrator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dvs aveti dreptul la o cota din mostenire, fiind mostenitor rezervatar, adica veti obtine o parte din bunuri.
Restul bunurilor vor reveni persoanei trecute in testament.
Pai eu sunt unul dintre rude , Rudele defuctei nu sunt trecuți în nici un testament . Ținând cont ca defucta nu avea copi și soțul decedat , la care persoana trecut în testament va referiți la cel autentic făcut la notar , sau le revine rudelor , celor care vor contesta testamentul olograf , bunurile au fost împărțite în 2 , o parte în testamentului autentic la notar și cealaltă parte în testamentul olograf la avocat . Va mulțumesc

Avocat Iofcea Maria-Cristina a scris:

Dvs aveti dreptul la o cota din mostenire, fiind mostenitor rezervatar, adica veti obtine o parte din bunuri.
Restul bunurilor vor reveni persoanei trecute in testament.

Alte discuții în legătură

Testament olograf arunarun arunarun Buna ziua, Iata o situatie: tanti batrana , nevazator grad I, fara rude ,la activ cu vreo 20 de testamente facute si desfacute. In prezent ,ultimul ... (vezi toată discuția)
Testamentul olograf poate completa un testament autentic firi firi Defunctul a intocmit un testament autentic la notar, pentru un bun,(teren agricol), ulterior a realizat ca a omis un bun (un loc de veci) si a intocmit un ... (vezi toată discuția)