Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testamentul olograf poate completa un testament ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testamentul olograf poate completa un testament autentic

Defunctul a intocmit un testament autentic la notar, pentru un bun,(teren agricol), ulterior a realizat ca a omis un bun (un loc de veci) si a intocmit un testament olograf in care a mentionat doar bunul omis. Nu are mostenitori rezervatari, doar doua surori. Notarul solicita la dezbaterea succesiunii prezenta sorei indepartata de la succesiune ( primul testament este in favoarei uneia dintre surori iar cel olograf in favoarea copiilor sorei lasata mostenitoare in primul testament ). Este corecta chemarea la dezbaterea succesiunii, pentru o eventuala renuntare, a sorei indepartata de la mostenire?
Cred ca este chemata pentru a confirma sau infirma scrisul din testamentul olograf, nicidecum pt a fi introdusa in certificatul de mostenitor ca renuntator!
Din punctul meu de vedere testamentul nou il anuleaza pe cel vechi.
defunctul a scris in cel olograf(era grav bolnav in spital) ca acel testament este un postscriptm la testamentul autentic pentru ca a uitat la vremea respectiva, a intocmirii in forma autentica a testamentului, de bunul omis si nu mai are timp sa contacteze un notar, doua zile mai tarziu a decedat. Sunt inscrisi doi martori, bolnavi din salon, cu datele personale si semnatura pe acel testament.
Mahetin a scris:

Din punctul meu de vedere testamentul nou il anuleaza pe cel vechi.

Asa? Fara nicio justificare? :O
- in primul rand revocarea e una iar anularea cu totul alta
- in al doilea rand testamentul posterior revoca pe cel anterior daca dispune cu privire la aceleasi bunuri dar in favoarea altei persoane, nu daca dispune cu privire la alt bun, care n-a fost cuprins in testament
- in al treilea rand raspunsurile care se publica aici trebuie sa fie motivate
Multumesc!