Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pot reface cartea de identitate prin prezenta ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pot reface cartea de identitate prin prezenta gazduitorului?...

După mai multi ani, am decis sa ma mut in Romania din strainatate. Avand doar pasaport de cetatean roman cu domiciliul in strainatate, trebuie sa reobtin cartea de identitate romaneasca.
Cum nu pot face dovada domiciliului prin contractul de inchiriere al apartamentului (fiind stipulat in contract)0, fratele meu a propus sa imi faca un contract de comodat.
Acesta a primit in donatie din partea parintilor mei un apartament, cu uzufruct din partea mamei, care locuieste in apartament.
E posibil sa imi refac cartea de identitate cu prezenta proprietarului/gazduitorului direct la evidenta populatiei sau este nevoie se un act incheiat la notar?

Va multumesc!
Buna ziua, pentru obtinerea cartii de identitate indiferent daca aveti sau nu contract de comodat/inchiriere, trebuie ca proprietarul sa se prezinte la politie sau notar pentru a da o declaratie de luare in spatiu. Daca altcineva inafara d eproprietar detine uzufructul imobilului, este posibil sa fie necesara si declaratia uzufructuarului in acelasi sens.
Multumesc pentru lamuriri!
Uzul fructuarul se prezinta cu dvs. la serv. de evidenta si va ia in spatiu. Daca nu poate pe motiv ca e batran si e la pat se prezinta politistul la dansul acasa si ia declaratia ca va primeste in spatiu, ori daca nu se afla in localitate uzul fructuarul poate da o declaratie la notar/ambasada/consulat cum ca este de acord sa va ia in spatiu.
Justitiarul711, utilizator
Va multumesc pentru detalii!