Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună dimineața. Sunt divorțată de 7 ani și am un ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună dimineața. Sunt divorțată de 7 ani și am un copil de ...

Bună dimineața. Sunt divorțată de 7 ani și am un copil de aproape 9 ani cu fostul soț. Acum o luna i-am cerut sa îmi facă procura pentru a putea pleca 2 luni cu copilul în vacanta în Anglia. Bineînțeles că nu a vrut și am depus o cerere la judecătorie pentru ordonanta presedintiala. Ieri am avut înfățișarea la tribunal și nu pot sa îmi dau seama cum și de ce judecatoarea a cerut anchete sociale la domiciliul ambilor părinți. Noi ar trebui sa plecam peste o săptămână și ne-a dat următorul termen exact în ziua plecării. Din ce mi-a zis avocata mea ceea ce s-a cerut e absolut inexplicabil și ordonanțele de urgenta se rezolva în aceeași zi. Ma puteți lamuri va rog dacă e normal ce s-a întâmplat. Mulțumesc
Nu mai contează.
Ați ratat excursia.

Pe viitor sa angajati avocat foarte bun pentru asa ceva pentru ca trebuie făcute calcule și corelari exacte.
Sunt multi care fac greșelile dvs.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Seara este plecarea și înfățișarea este dimineața. Eu întrebam dacă este normal ce s-a cerut și dacă e normal ca la o ordonanta presedintiala sa fie doua termene. Anchete sociale exista deja făcute la un alt dosar pe care îl avem pe rol și vor fi depuse acelea.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Nu mai contează.
Ați ratat excursia.

Pe viitor sa angajati avocat foarte bun pentru asa ceva pentru ca trebuie făcute calcule și corelari exacte.
Sunt multi care fac greșelile dvs.

Vorbiți cu avocata sa aveți și legalizată hotărârea în aceeași zi cu redactarea făcută.
Altfel nu mai plecați în acea zi.
În ce oraș v-ati judecat?

Trebuie studiat dosarul pentru a se vedea ce s-a întâmplat.
În mod normal nu trebuia dispusa ancheta dar dacă nu locuiți la hotel ci într-o casa apar alte discuții care țin de igiena locuinței, etc.

Daca mergeati la hotel nu se făcea ancheta sociala.
Sa stiti pe viitor acest lucru și sa deschideți procesul din timp.
Manuela Rășină, administrator
Ancheta sociala s-a dispus la locuințele părinților de aici din tara. Nu unde vom sta 2 luni în Anglia. Nu înțelegem ce s-a putut intampla

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Vorbiți cu avocata sa aveți și legalizată hotărârea în aceeași zi cu redactarea făcută.
Altfel nu mai plecați în acea zi.
În ce oraș v-ati judecat?

Trebuie studiat dosarul pentru a se vedea ce s-a întâmplat.
În mod normal nu trebuia dispusa ancheta dar dacă nu locuiți la hotel ci într-o casa apar alte discuții care țin de igiena locuinței, etc.
Avocatul trebuia sa gândească ca 2 luni este mult și o ancheta poate surveni și sa fi anticipat acest lucru.
Un avocat bun are mereu soluții de avarie sau un plan B.

Daca mergeati la hotel nu se făcea ancheta sociala.
Sa stiti pe viitor acest lucru și sa deschideți procesul din timp.

La Turda, județul Cluj se judeca

Andreea198912 a scris:

Ancheta sociala s-a dispus la locuințele părinților de aici din tara. Nu unde vom sta 2 luni în Anglia. Nu înțelegem ce s-a putut intampla

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Vorbiți cu avocata sa aveți și legalizată hotărârea în aceeași zi cu redactarea făcută.
Altfel nu mai plecați în acea zi.
În ce oraș v-ati judecat?

Trebuie studiat dosarul pentru a se vedea ce s-a întâmplat.
În mod normal nu trebuia dispusa ancheta dar dacă nu locuiți la hotel ci într-o casa apar alte discuții care țin de igiena locuinței, etc.
Avocatul trebuia sa gândească ca 2 luni este mult și o ancheta poate surveni și sa fi anticipat acest lucru.
Un avocat bun are mereu soluții de avarie sau un plan B.

Daca mergeati la hotel nu se făcea ancheta sociala.
Sa stiti pe viitor acest lucru și sa deschideți procesul din timp.