Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna seara, Va rog am nevoie de consiliere juridica ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna seara, Va rog am nevoie de consiliere juridica ref.marturie ...

Buna seara,
Va rog am nevoie de consiliere juridica ref.marturie mincinoasa martor in proces civil litigii de munca :
Plangerea penala pentru marturie mincinoasa o depun la Procuratura impreuna cu probe.
Ce urmeaza dupa inregistrarea plangerii penale?
Trebuie sa initiez proces penal? Pot sa ma apar singura in procesul penal? Sau obligatoriu am nevoie de a fi reprezentata de un avocat? Pot face cerere pentru asistenta judiciara gratuita in proces penal?
Multumesc anticipat pentru raspunsurile dvs.
Plangerea.o depuneti unde doriti la politie sau parchet va dura cativa ani până se solutioneaza..Nu dvs initiati proces ci in urma verificarilor un procuror va dispune daca e cazul trimiterea in judecata sau alta solutie.Dupa ce militianul caruia i a fost repartizata.plangerea o sa va plimbe de la Ana la Caiafa,ca e pe teren,in vacanta, ,ca e la alt coleg sau o va spuna ca nu aveti sanse atunci o sa vvahotarati probabil in a angaja av.
Buna seara,
Multumesc pentru raspunsul dvs.pertinent si intempestiv.
Ar fi fost totul simplu, daca Instanta conform art 325 Cod Procedura Civila ar fi incheiat un proces verbal si ar fi sesizat organul de urmarire penala competent.
Dar au refuzat sa faca acest lucru, desi aveau probe concludente la dosar mi-au spus sa umblu eu de la Ana la Caiafa ( va citez).
Daca fiecare si-ar face datoria......

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Plangerea.o depuneti unde doriti la politie sau parchet va dura cativa ani până se solutioneaza..Nu dvs initiati proces ci in urma verificarilor un procuror va dispune daca e cazul trimiterea in judecata sau alta solutie.Dupa ce militianul caruia i a fost repartizata.plangerea o sa va plimbe de la Ana la Caiafa,ca e pe teren,in vacanta, ,ca e la alt coleg sau o va spuna ca nu aveti sanse atunci o sa vvahotarati probabil in a angaja av.