Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua!De cate plângeri penale este necesar pentru ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua!De cate plângeri penale este necesar pentru începerea ...

Buna ziua!De cate plângeri penale este necesar pentru începerea urmarii penale pentru nerespectarea masurilor privind incredintarea?este posibil ca plangerile sa nu iti fie înregistrare cu toate ca ti s-a transmis numărul de dosar penal?ce este de făcut in acest caz?Va multumesc
Nu.numarul.plangerilor conteaza ci acestea să fie formulate cum trebuie,depuse dovezi,etc.In general în penal se misca foarte greu lucrurile(opinie de civilist)si în acest caz e indicat să aveti un av specializat in penal care să, ,,preseze"sa faca cereri adrese la parchet organe etc.Altfel o sa va plimbe de la Ana la Caiafa, polițistul în concediu,s a repartizat la alt coleg,etc etc.
Se vor face cercetari.
Este suficienta o singura plangere penala si daca aveti numar de dosar este in regula.
Au insa un curs lent astfel de cercetari penale.
Daca va permiteti sa angajati avocat ar fi util dar era bine sa va fi redactat si plangerea penala ca sa se ocupe de tot de la inceput.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Va multumesc.As mai avea o întrebare daca nu va deranjează domnilor avocati ca sa deschid un nou proces pentru reincredintare minor s-au schimbarea locuintei minorului care ar fi criteriile care sa se fi schimbat de la divort.?Am divortat in 2019 iar minora in varsta de 7 ani si-ar dori sa locuiască cu mine.Precizez ca mama copilei nu lucrează,lucrează doar actualul sot.Atata timp cat actualul sot,mama fostei sotii cat si familia actualului sot se baga in relatiile personale alemele cu copila eu nu voi ajunge niciodată la un numitor comun s-au sa fie o intelegere pentru binele copilului.Fetita e foarte fericita când vine la mine dar a doua zi când trebuie sa o readuc înapoi la mama se intristeaza .Va multumesc
Intreb despre plangerile penale pentru ca a încălcat programul de vizitare de 4 pana ori pana acum si in mod repetat am făcut plangere pentru 3 dintre ele urmează sa o fac sj pentru a patra .O zi frumoasa