Buna ziua! as dori sa ma lamuriti in ce conditii presedintele unei asociatii de proprietari poate intra fortat in locuinta unui proprietar pt a remedia o defectiune la coloana comuna de apa rece? speta este urmatoarea: eu si vecina de deasupra avem infiltratii de apa in apartamente pt ca vecinul de la un etaj superior si-a montat o masina de spalat in bucatarie si din cauza presiunii si a volumului puternic de apa care se elimina in retea s-a avariat coloana. Acum asociatia vrea sa ne puna si pe noi, proprietarii prejudiciati, sa suportam cheltuielile de inlocuire a coloanei alaturi de cel vinovat! azi am gasit si eu si vecina o notificare lipita pe usa apartamentelor in care ni se da termen de 5 zile ca sa permitem accesul in locuinta pt reparatii. Curios este ca vecinul care a creat problema nu a primit aceasta notificare iar el foloseste masina de spalat in continuare. In acelasi timp, eu am un proces pe rol impotriva acestui vecin si astept ca instanta sa dispuna expertiza tehnica pt a demonstra vinovatia lui si neglijenta asociatiei de proprietari. Expertiza imi este necesara si pt asigurator ca sa se indrepte impotriva lor pt recuperarea sumelor pt reparattile pe care le voi face in regim propriu. Ce ma sfatuiti sa fac ca sa evit accesul asociatiei in apartament inainte de dispozitia instantei? m-au amenintat ca imi vor da amenda si vor intra in proprietatea mea cu politia! va rog sa ma credeti ca sunt disperata, MULTUMESC!
latka
Utilizator 1din 1 utilizatori consideră acest răspuns util
Nu prea înțeleg cum o mașină de spălat face presiune în rețea?!? Nu am auzit pana acum asa ceva. Președintele nu intra forțat, pentru că așa e legea și v-a trimis și notificarea cu termenul legal. Citiți art. 31 din legea 196 din 2018. E posibil ca scurgerea comună să fie deteriorata sau infundata în dreptul apartamentului dvs. și trebuie inspectata proprietatea comună.
Da veți primi amendă, de la poliția locală, dacă nu veți permite accesul. Chemați-vă și dvs. un specialist în instalații să asiste la această inspecție și eventual la ce soluții de reparare propune asociația. Fotografiați și vă va folosi și în instanță. Faceți un proces verbal cu asociația.
Asa că se va dovedi cine e vinovatul. Foarte posibil înaintea pronunțării instanței. Poate nu e vecinul.
diametrul coloanei de la bucatarie e mai mic decat cel de la baie, de aici e nebunia! inspectia s-a facut, la fel si desfundarea coloanei, dar problemele au ramas! in bloc mai sunt proprietari care se confrunta cu aceleasi probleme unde pe tronson exista masini montate la bucatarie!
Atunci vinovat e constructorul blocului, nu cei ce-și cumpără mașina de spălat. Și dacă a fost președintele la dvs. în apartament și a inspectat, a rezolvat, pe unde mai iese apa și de ce mai vine în inspecție? Poate ca trebuie schimbata toată coloana.
Legiuitorul,in cuprinsul disp L nr 196/2018 a prevazut procedura legala prin care proprietarul are obligatia legala sa asigure accesul reprezentantului legal al asociatiei de proprietari cu scopul remedierii defectiunilor la instalatia parte comuna
Atat timp cat neajunsurile se datoreaza exclusiv interventiei vecinului care a instalat masina de spalat rufe la bucatarie,acesta detine obligatia legala sa suporte c/v prejudicii generate
Prin proiectul tehnic al imobilului de locuit in comun se asigura instalatia tubulatura preluare reziduri caracteristici tehnice diferite ca diametru la bucatarie si la grupurile sanitare
Nu are asociatia d eproprietari implicare in interventiile neautorizate operate de catre fiecare proprietar in casa
Concret este un litigiu intre 2 persoane fizice
legiuitorul nu a dispus in favoarea asociatiei de proprietari sa impuna si sa perceapa amenzi,taxe,etc
Aveti dreptul sa solutionati rapid si fara consecinte conexe,contactand in nume propriu expert tehnic care sa execute expertiza tehnica
Legiuitorul a prevazut multe, dar nu ce spune @ynocentta :
1. Nu a prevazut vreo interdictie privind monajul unei masini de spalat in bucatarie.
2. Debitul care este preluat de scurgerea comuna pentru bucatarie trebuie sa asigure tot debitul, daca ar spala vase toti cei care sunt racordati. Ce iese din masina de spalat e o nimica toata, masina de spalat nu face presiune pe evacuare.
3. Amenda se da de catre politia locala, nu de catre asociatie, iar reclamatia se face conform art. 102 alin 1 litera d, din legea 196/2018.
4. Asociatia are implicare pentru inspectia (si repararea daca e cazul) partii comune, asa cum scrie la art. 31 din aceeasi lege.
Inundatie apartamente
nana234
am un apartament nelocuit de mai multi ani si acum cateva zile coloana de scurgere ape reziduale de la bucatarie a refulat in apartament; nefiind nimeni acolo, ... (vezi toată discuția)