Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... În apartamentul paralel cu al meu s-a spart țeava de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

În apartamentul paralel cu al meu s-a spart țeava de scurgere ...

În apartamentul paralel cu al meu s-a spart țeava de scurgere a apei către canalizare.Tin sa mentionez ca nu era coloană comună. Invocând Legea 196/2018 proprietara ne obligă pe toți proprietarii sa-i plătim schimbarea gresiei din bucătărie in totalitate.Mentionez ca nu sunt pe aceeași coloană cu ea.Mai mentionez ca nu coloană comună s-spart.
Ce înseamnă vă obligă? Dacă nu are o hotărâre judecătorească, nu are cum să vă oblige.
latka, moderator
Pretentia proprietarului nu are temei legal
Legea nr 196/2018 nu prevede obligatii pentru asigurarea refacerii finisajului in proprietatea privata in situatiile in care se impune interventia la partea comuna de constructii si de instalatii din condominiu
Din precizarile dv rezulta ca defectiunea se afla in proprietate privata respectiv proprietarul detine obligatia sa asigure starea tehnica a instalatiei,nu asociatia de proprietari ,nu locatarii din bloc
Vecina mea a schimbat țeava spart.A din apartamentul ei ,a înlocuit si țeava care iese afară in canalizare.Noi vecinii am spus că plătim partea comună si cheltuielile cu materialele,acum ea are pretenția să-i plătim inclusiv schimbarea gresiei din bucătărie intotalitate.Mentionez ca mai vrea sa-i plătim si 22mp de parchet din sufragerie,pplus manoperă .Mentionez ca au invocat art.30(1),(2) din legea 196/2018 si art.31 (3) si (4).
AND3, utilizator
Sa va dea in judecata, daca nu-i convine. Din moment ce nu e parte comuna, nu are temei legal.
ART. 30
(1) Proprietarii din condominii au obligația să notifice președintelui orice schimbare intervenită
în structura și numărul membrilor familiei prin deces, căsătorii sau nașteri, persoanele luate în
spațiu, precum și locatarii/comodatarii ca urmare a închirierii sau a împrumutării locuinței.
(2) Notificarea prevăzută la alin. (1) se face în scris în termen de 10 zile de la schimbarea
intervenită, de la luarea în spațiu, respectiv de la semnarea contractului de închiriere/comodat.

ART 31
(3) Proprietarii din condominiu care suferă un prejudiciu ca urmare a executării lucrărilor
prevăzute la alin. (1) sunt despăgubiți de către asociația de proprietari, din fondul de reparații.
(4) În cazul în care prejudiciul este cauzat de către executantul lucrărilor de intervenție, persoană
fizică/juridică, despăgubirea va fi recuperată de la acesta, în condițiile legii.

Legiuitorul nu a impus obligatia in sarcina asociatiei de proprietari de a reface finisajul din proprietatea privata
Asociatia de proprietari are obligatia legala sa execute reparatiile la partea comuna de constructii si de instalatii fara a avea obligatia sa refaca zona de acces la partea comuna din proprietatea privata