Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DATA OBLIGATIEI DE PLATA A PENSIEI INTRETINERE MINOR
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DATA OBLIGATIEI DE PLATA A PENSIEI INTRETINERE MINOR

Buna ziua. In dispozitivul hotararii de divort a surorii mele scrie clar ca FOSTUL SOT ESTE OBLIGAT SA PLĂTEASCĂ PENSIA DE INTRETINERE MINOR "DE LA DATA INTRODUCERII CERERII RECONVENTIONALE, respectiv 08 iulie 2019". Divortul s a finalizat in februarie 2020, hotărârea a devenit definitiva prin neapelare, dar fostul sot refuza sa plateasca de la data de 08 iulie 2019, invocand ca trebuie sa plateasca din februarie 2020, data devenirii definitiva a hotărârii... Hotararea a fost pronuntata in noiembrie 2019. Il poate actiona penal pt abadon de familie, tinand cont ca el socoteste plata abia din 2020? Va mulțumesc si aștept cu interes raspunsul dvs. Am si foto, dar nu pot atașa aici. Cu respect, George M.
Bună ziua! Cu hotărârea definitivă mergeți la un executor judecătoresc

gi-jane2, moderator
Mergeti la executor cu hotararea. Nu are nici o relevanta abandonul de familie.
Buna ziua. Raspunsul nu ma multumeste... cunoastem etapa cu executorul... Ideea este ca fostul sot manifesta rea vointa, nu intru in detalii iar organele de Politie interpreteaza eronat hotararea... Așteptam o lamurire mai in termeni juridici... Multumesc!
pai nu v-o multumi raspunsul dar politia nu are nici o treaba; e o speta civila; reaua vointa in acest caz nu se pedepseste penal; domnul e creditor in baza unei hotarari judecatoresti (titlu executoriu); executorul e solutia aici
irina.pricop, utilizator
Art.378 Cod penal:
(1)
a
b
c) neplata, cu rea-credinţă, timp de 3 luni, a pensiei de întreţinere stabilite pe cale judecătorească,
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Art. 296. Cod procedură penală
(1) Plângerea prealabilă trebuie să fie introdusă în termen de 3 luni din ziua în care persoana vătămată a aflat despre săvârşirea faptei.

Nu are nici o şansă în penal, dacă acum plăteşte cuantumul lunar. Rămâne executorul.
Martonze, utilizator