Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Am o locuinta la tara unde nu locuieste ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Am o locuinta la tara unde nu locuieste nimeni de ...

Buna ziua,
Am o locuinta la tara unde nu locuieste nimeni de 27 de ani si nu merge nimeni acolo.
Am primit instiintare de la primaria de acolo prin care ma instiinteaza ca cei care nu au facut si swmnat un contract cu singura firma de salubrizare din zona , sunt obligati sa plateasca o taxa de salubrizare in valoare de 156 ron pe an.Am intrebat de ce trebuie sa platim aceasta suma ,atata timp cand acolo nu locuieste nimeni si nu se ridica nici un gunoi,niciodata.Mi s-a spus ca in conformitate cu legea trebuie platit.Nu stiu despre ce lege e vorba si deasemenea nu stiu daca e normal atata timp cat nu mi se presteaza nici un serviciu sa fiu nevoita sa platesc acel serviciu.Eu nu am semnat nici un contract cu nici o firma de salubrizare.
Rugamintea mea este ,daca cineva imi poate spune ,daca este legal sau nu.
Va multumesc
Prima data cereti primariei de acolo sa va indice exact temeiul legal pentru care cer aceasta plata. Exista in multe localitati regulamente de salubrizare care prevad anumite taxe de acest gen, dar pentru locuinte care nu sunt principale. Aceste regulamente sunt adoptate prin hotariri de consiliu local (adica asta e legea). Daca nu va intelegeti, aveti posibilitatea sa va angajati un avocat si sa-i dati in judecata.
latka, moderator
Va multumesc
In cazul in care este o hotatare interna ,locala de consiliu,sunt obligata sa platesc?
Da, e tot lege.
Nu este corect,nu este normal si nu este moral impunerea de obligatii fiscale de care in fapt nu aveti nevoie si nu beneficiati atat timp cat nu locuiti acolo
Dar cate lucruri mai sunt normale in ziua de astazi?
Cu scopul asigurarii de fonduri la bugetul local,majoritatea primariilor prin HCLM au dispus impunerea de obligatii tuturor proprietarilor de bunuri mobile indiferent daca acestea sunt sau nu locuite
Astfel autoritatile locale au introdus automat taxa habitat,apa meteorica,,introducand si numar minim de persoane pentru fiecare bun imobil
Unica varianta pentru eventuala exonerare de la obligatia platii sumelor pretinse este hotararea instantei judecatoresti dispusa urmare actiunii promovate de dv impotriva temeiului legal invocat de primaria teritoriala