Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua. Stau intr-o garsoniera inchiriata ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua. Stau intr-o garsoniera inchiriata (mentionez ca spatiul ...

Buna ziua. Stau intr-o garsoniera inchiriata( mentionez ca spatiul nu cred ca exista ca spatiu de locuinta fiind un demisol) intr.un bloc mic de 4 etaje. Vecina de vizavi a devenit destul de violenta in faptul ca este deranjata ca detin un caine ( foarte cuminte de altfel dar de talie mare) si ca tranzitarea holului ii aduce probabil 5 fire de par pe presul din fata usii de care spune ea ca i.au ajuns in pat.
Am invitat.o la a gasi o solutie impreuna cu administratie dar cred ca administratora exista doar cu titulatura.
Mentionez ca persoana care se ocupa cu platile, asa zisa administratora niciodata nu a adus in discutie vro chitanta, ceea ce ma face sa cred ca acest bloc functioneaza fara administratie.
Eu am propus ca toti proprietarii de animale de companie sa plateasca extra pt curatenie dar se pare ca femeile de serviciu ar refuza curatarea presurilor. (Probabil ca si ele sunt angajate la negru)
Se poate sa existe un bloc care sa functioneze fara administrator avand in vedere ca nu exista contoare decat pt curent si gaz?
Exista temei legal pt astfel de acuzatii cum ca ar ajunge din parul de pe covorul de la intrare in casa? Cum este legea privind animalele de companie in blocuri?
Recunosc ca in toate spatiile in care am locuit nu am avut astfel de probleme pana acum.multumesc
nu cred ca exista ca spatiu de locuinta fiind un demisol)

Nu aveti incheiat contract de locatiune ?
In speta expusa este problema strict intre dv ca proprietar de animal de companie si vecina sensibila,asociatia de proprietari nu are obligatia sa se implice sa solutionati
Femeia de serviciu este angajata asociatiei de proprietari si detine obligatia legala sa presteze si sa se achite de obligatiile asumate in raportul juridic de munca incheiat cu angajatorul asociatia de proprietari
Daca asociatia de proprietari nu a prevazut obligatia curatarii partii comune cale de acces,scari,etc,inclusiv presuri,pe cale de consecinta femeia de serviciu nu are aceasta obligatie
Mentionez ca persoana care se ocupa cu platile, asa zisa administratora niciodata nu a adus in discutie vro chitanta

Aspectul ca se percep sume fara lista lunara de intretinere care sa detalieze natura si valoarea sumelor impuse ,demonstreaza incalcarea dispozitiilor in vigoare si savarsirea de fapte sub incidenta penala
Daca nu se elibereaza documente justificative pentru sumele impuse si percepute cum se dovedste plata la zi a obligatiilor de intretinere?
Se poate sa existe un bloc care sa functioneze fara administrator avand in vedere ca nu exista contoare decat pt curent si gaz?

Legiuitorul nu a impus obligativitatea constituirii,infiintarii de asociatii de proprietari-in cazul imobilelor de locuit in comun cu numar mic de proprietari
Cum dv precizati ca la nivelul imobilului este constituita asociatie de proprietari,exista administrator,femeie de serviciu-care isi exercita partial obligatiile de serviciu-situatia este hilara
Nu exista afisat la loc vizibil,,avizier,etc,panou cu documente asociatia de proprietari,cont bancar,numere de telefon urgente?
Intrebati proprietarul spatiului inchiriat care este situatia concreta
În ce bază locuit acolo? Aveți vreun contract sau locuiti clandestin ? Nu se înțelege din ce ati spus.
draftacristi, utilizator
Lucrurile par mai serioase cu asociația decât cu vecina. Luați Legea 196/2018 la mână și vorbiți cu proprietarul de lq care ați închiriat.

Cât o privește pe vecina sensibiloasă, eu i-aș spune să mă dea în judecată (apropo, și eu am și câine și pisică și fix asta aș face). Pentru că în instanță sarcina probei revine reclamantului, așadar ea trebuie să dovedească că animalul meu lasă mizerie pe scară, că părul lui i-a ajuns ei în pat etc. Cât privește să plătească mai mult pentru curățenia spațiilor comune proprietarii de animale, cât timp aceștia curăță ei imediat în caz de murdărire accidentală, nu văd logica. Dacă e așa, să plătească mai mult și mai întâi și cei care fac munci de teren și vin acasă cu încălțările murdare, și proprietarii de mașini care și le repară în fața blocului și aduc în scară benzină și ulei de motor pe ei etc.

CatalinaMara a scris:

Buna ziua. Stau intr-o garsoniera inchiriata( mentionez ca spatiul nu cred ca exista ca spatiu de locuinta fiind un demisol) intr.un bloc mic de 4 etaje. Vecina de vizavi a devenit destul de violenta in faptul ca este deranjata ca detin un caine ( foarte cuminte de altfel dar de talie mare) si ca tranzitarea holului ii aduce probabil 5 fire de par pe presul din fata usii de care spune ea ca i.au ajuns in pat.
Am invitat.o la a gasi o solutie impreuna cu administratie dar cred ca administratora exista doar cu titulatura.
Mentionez ca persoana care se ocupa cu platile, asa zisa administratora niciodata nu a adus in discutie vro chitanta, ceea ce ma face sa cred ca acest bloc functioneaza fara administratie.
Eu am propus ca toti proprietarii de animale de companie sa plateasca extra pt curatenie dar se pare ca femeile de serviciu ar refuza curatarea presurilor. (Probabil ca si ele sunt angajate la negru)
Se poate sa existe un bloc care sa functioneze fara administrator avand in vedere ca nu exista contoare decat pt curent si gaz?
Exista temei legal pt astfel de acuzatii cum ca ar ajunge din parul de pe covorul de la intrare in casa? Cum este legea privind animalele de companie in blocuri?
Recunosc ca in toate spatiile in care am locuit nu am avut astfel de probleme pana acum.multumesc

Verificati sa nu existe vreo hotarare de consiliu local care sa prevada ca este nevoie de acordul vecinilor pentru a detine un animal de companie. Eu locuiesc in Constanta, si la noi exista.
Este abuzivă. Din nou, aș aștepta să fiu dat în judecată și aș invoca excepția de nelegalitate a HCL. Sau, dacă aș fi amendat, aș ataca HCL odată cu amenda.

cris0811 a scris:

Verificati sa nu existe vreo hotarare de consiliu local care sa prevada ca este nevoie de acordul vecinilor pentru a detine un animal de companie. Eu locuiesc in Constanta, si la noi exista.