Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... neclaritate despagubire
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

neclaritate despagubire

am lovit din neatentie si graba oglinda unei masini ,am oprit ,am constatat pagubele impreuna cu soferul pagubit si am convenit la intelegere despagubire,fara amiabila sau politie;au trecut 5 zile si nu mi a comunicat inca suma pe care o doreste ca despagubire;ce variante exista daca pagubitul pretinde o suma cu care nu sunt de acord?mai pot sa i dau polita de asigurare fara sa mergem la politie?am fost de acord cu pagubele ce le am constatat impreruna;eu am condus masina de servici,asigurare pe nume patron;daca patronul evita sa dea asigurare ,il pot obliga legal?
Si pentru amiabila, si pentru declarare la politie termenul legal e 24 de ore.
latka, moderator
pt amiabila scrie undeva ,in ceva lege,termenul de 24 ore?daca da,cum se rezolva problema mea?
Vulturudac, utilizator
In nici un fel, pina nu se hotaraste respectivul. Daca ati ales calea respectiva, va puteti astepta la orice, eventual si sa se fi dus pagubitul la politie pentru reclamatie. Caz penal, fuga de locul accidentului, in cel mai nefericit scenariu..
Am dovezi ca am oprit si ca mi am recunoscut vina si ca m am oferit sa despagubesc si atunci penal la cine minte

latka a scris:

In nici un fel, pina nu se hotaraste respectivul. Daca ati ales calea respectiva, va puteti astepta la orice, eventual si sa se fi dus pagubitul la politie pentru reclamatie. Caz penal, fuga de locul accidentului, in cel mai nefericit scenariu..

Legea nu prevede intelegerea prin vorbe, iar un accident se declara la politie in maxim 24 de ore, daca nu se intocmeste constatarea amiabila. El poate sa declare ca s-a razgindit.
latka, moderator