Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Înlocuire țeava
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Înlocuire țeava

Buna ziua_Locuiesc la etaj. 1 și Vecinul de la parter mi a comunicat ca are pete pe peretele de la hol și Bucătărie.Aceeași situație am avut o și eu in trecut,pete de la etaj 2.Am efectuat 2 guri de vizitare la mine in apart și am constatat ca țeava comuna de scurgere este uda,se preling picături pe ea și se vede cum curge apa când etajele superioare dau drumul la apa.Întrebările mele sunt urm-dacă asociația decide sa schimbe țeava comuna,ce documente trebuie sa imi prezinte,ce avem de făcut mai departe,cine suporta cheltuielile cu spart perete,faianța Sparta etc.
MART ALINA, utilizator
Art. 31 din Legea 196/2018
ART. 31
(1) Cu un preaviz motivat scris de 5 zile emis de comitetul executiv al asociației de proprietari,
proprietarul este obligat să permită accesul președintelui sau al unui membru al comitetului
executiv, administratorului și al unei persoane calificate în realizarea lucrărilor de
construcții/reparații, după caz, în proprietatea sa individuală, atunci când este necesar să se
inspecteze, să se repare ori să se înlocuiască elemente din proprietatea comună, la care se poate
avea acces numai din respectiva proprietate individuală. Fac excepție cazurile de urgență când
termenul pentru preaviz este de 24 de ore.
(2) În cazul în care proprietarul nu permite accesul în proprietatea sa, în conformitate cu
prevederile alin. (1), acesta răspunde civil și penal, după caz, pentru toate prejudiciile create
proprietarilor afectați, în condițiile legii.
(3) Proprietarii din condominiu care suferă un prejudiciu ca urmare a executării lucrărilor
prevăzute la alin. (1) sunt despăgubiți de către asociația de proprietari, din fondul de reparații.
(4) În cazul în care prejudiciul este cauzat de către executantul lucrărilor de intervenție, persoană
fizică/juridică, despăgubirea va fi recuperată de la acesta, în condițiile legii.
(5) Lucrările de intervenție la elementele componente ale proprietății comune, efectuate în baza
alin. (1), se execută în condiții stabilite de comun acord și consemnate printr-un acord semnat de
către proprietar și asociația de proprietari.
(6) În situația în care, pe parcursul executării lucrărilor de intervenție în baza prevederilor alin.
(1), se afectează în orice mod proprietatea individuală, cheltuielile necesare pentru aducerea la
starea tehnică inițială a acestora se suportă în condițiile alin. (3) și/sau (4), după caz.
Nu aveti usa de vizitare? Cu ocazia asta poate faceti. Totul se schimba cu banii din fondul de reparatii daca e teava comuna. Cu putina atentie poate nu sparge multe placi de faianta.
Fiind vorba despre instalatie parte comuna,responsabila este asociatia de proprietari care in conformitate cu disp L nr 196/2018 detine obligatia legala sa asigure starea tehnica a acesteia
Problema reala consta in acea ca asociatia de proprietari are obligatia sa asigure exeutarea interventiei la partea comuna de instalatii si de constructii-dar nu este obligata sa asigure finisajul suprafetei si readucerea suprafetei la forma anterioara interventiei
Astfel ca daca dv detineti placaj de faianta,gresie,etc,asociatia de proprietari nu are obligatia sa va refaca piesele dezafectate pentru a ajunge la zona partii comune