Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impartirea masei succesorale intre frati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impartirea masei succesorale intre frati

Este posibila impartirea masei succesorale intre 3 mostenitori (2 in viata iar pentru al 3-lea mostenesc copiii sai) intr-un mod "inegal" sa spun asa? Mai concret, este vorba de o casa cu gradina si cateva terenuri.
Mama mea e unul dintre mostenitori, si as vrea sa ramana in casa parinteasca cu gradina (de care se ingrijeste de peste 10 ani, contractele la utilitati sunt pe numele ei, ea este trecuta pe rol la primarie, ea plateste impozite). Ceilalti mostenitori sunt total absenti, sora ei locuieste in alt judet iar copiii celui de-al 3-lea mostenitor nu s-au prezentat la succesiune personal (au trimis un avocat diletant care sa le reprezinte), n-au nici cea mai vaga idee unde este localitatea in care se afla casa si mai mult ca sigur nu sunt interesate de altceva decat de bani.

Poate mama mea sa renunte la dreptul asupra terenurilor in favoarea lor, iar ei la schimb sa renunte la dreptul la casa si gradina (un fel de troc - fiecare doneaza partea lui in favoarea celuilalt, la notar)? In felul asta ei pot scoate la vanzare terenurile si sa-si vada de viata, iar eu pot sa repun pe picioare casa bunicilor, stiind ca e pe numele mamei mele si nu renovez ceva pentru beneficiul altora.

Daca are importanta: doar mama mea are domiciliul la casa parinteasca.
savysb, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Poate mama mea sa renunte la dreptul asupra
terenurilor in favoarea lor, iar ei la schimb sa renunte la dreptul la casa si gradina (un fel de troc - fiecare doneaza partea lui in favoarea celuilalt, la notar)

In traducere, ce vor si trebuie sa facă e un partaj, prin partaj se impart bunurile intre mostenitori.
Se face la notar daca se inteleg sau in instanta.

gi-jane2, moderator

gi-jane2 a scris:
In traducere, ce vor si trebuie sa facă e un partaj, prin partaj se impart bunurile intre mostenitori.
Se face la notar daca se inteleg sau in instanta.

Da, la notar. Ce ma intereseaza e sa stiu daca tot acolo se poate ajunge si la rezolutia asta, dupa efectuarea partajului (in aceeasi vizita la notar). La modul "mi-am luat partea si acum o dau in schimbul partii de la X".
dupa dezbaterea succesiunii si emiterea certificatelor de mostenitor se face partajul.
gi-jane2 a scris:

dupa dezbaterea succesiunii si emiterea certificatelor de mostenitor se face partajul.

Este facuta succesiunea si sunt emise certificatele de mostenitor, a ramas doar partajul. Aici ma incurc eu, putem face partajul la notar (eu suport toate taxele notariale, ceilalti mostenitori trebuie doar sa se deplaseze) si acolo sa mentionam suceala asta? Exista cadru legal pentru asa ceva?
savysb, utilizator